درخواست ۳۰ کنشگر میراث‌فرهنگی از وزارت ارشاد برای نکوداشت ایرانشناس و بختیاری‌پژوه آمریکایی

1 انتشار:

صدای میراث:  ۳۰ تن از پژوهشگران، اساتید دانشگاه، کنشگران میراث‌فرهنگی و گردشگری و باستان‌شناسان به مناسبت ۸۶ سالگی پرفسور جین رالف گارثویت، ایرانشناس و بختیاری‌پژوه آمریکایی، در بیانیه‌ای خطاب به مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های خوزستان، چهارمحال‌وبختیاری و لرستان، درخواست کردند همایشی منطقه‌ای برای شناساندن خدمات این ایرانشناس و بختیاری پژوه آمریکایی برگزار شود.

به گزارش بخش‌ تشکل‌های صدای میراث، در این بیانیه آمده است: «تاریخ تمدن و فرهنگ دیرپا و متنوع و متکثر ایران و اقوام و عشایر پرشمار آن همواره مورد توجه مورخان توانمند و دوستدار این سرزمین قرار گرفته است. ایران شناسان غربی بسیاری نیز عمر خود را صرف شناسایی و شناساندن ویژگی ها و ارزش های نهفته در تار وپود تاریخ و جغرافیای اقوام و عشایر ایران زمین کرده اند. پژوهشگرانی مانند «آرتور پوپ»، «رومن گیرشمن»، «پی‌یر آمیه»، «والتر هینتس»، «آرتور کریستنسن»، «ریچارد فرای»، و بختیاری پژوهانی مانند «دیتر امان»، «ژان پی‌یر دیگارد»، «هاینس گاوبه»، و خانم‌ها «ایزابل بیشوپ»، «ویکتوریا مری سکویل وست»، «الیزابت مکین رز»، و ده‌ها ایرانشناس و بختیاری‌پژوه دیگر از جمله افرادی هستند که برای روشن کردن تاریخ و تمدن ایران و تکثر فرهنگی آن قلم به دست گرفته و رنج سفرهای طولانی در گوشه و کنار این سرزمین را متحمل شده‌اند.»

امضاء کنندگان بیانیه در ادامه آورده‌اند: «یکی از پژوهشگران دلبسته تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران زمین و بویژه قوم بختیاری، پروفسور «جین رالف گارثویت» (Gene Ralph Garthwaite) است که بیش از ۴۰ سال عمر دانشگاهی خود را صرف مطالعه و شناساندن ابعاد و زوایای گوناگون تاریخ این ایل کرده است. پروفسور گارثویت استاد تاریخ آسیا، خاورمیانه و ایران در دانشگاه دارتموث (شهر هانوور در ایالت نیو همپشایر) آمریکا است و مطالعات گسترده‌ای در زمینه تاریخ بختیاری در محدوده زمانی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم انجام داده است. وی بارها به ایران سفرکرده و با بسیاری از پژوهشگران مسایل عشایری و اقوام ایران گفتگو نموده است. حاصل زحمات پروفسور گارثویت انتشار مقاله‌های بسیار و چندین کتاب در این زمینه بوده است، از جمله  دو کتاب «تاریخ سیاسی- اجتماعی بختیاری»( ترجمه مهراب امیری) و «بختیاری در آیینه تاریخ»( ترجمه مهراب امیری) است. برخی مقالات و مصاحبه‌های ایشان نیز در نشریات تخصصی دانشگاهی و یا مرتبط با عشایر ایران منشر شده‌اند. جدیدترین کتاب وی نیز با عنوان «سیری در تاریخ سیاسی ایران ، از شاهنشاهی هخامنشی تاکنون» (ترجمه غلامرضا علی بابایی) مورد توجه علاقمندان تاریخ عمومی ایران قرار گرفته است.»

پژوهشگران و دانشگاهیان و کنشگران میراث‌فرهنگی در پایان بیانیه خود خطاب به مدیران کل ادارات استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خوزستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری آورده‌اند:«استاد گارثویت نه تنها باعث شناساندن جلوه‌های گوناگون فرهنگ و تمدن قوم بختیاری به جهانیان شده است، بلکه روش‌های علمی تحقیقات ایشان منجر به ارتقای علمی تحقیقات بختیاری‌پژوهی در ایران نیز گردیده است. اینک در آستانه ۸۶ سالگی پروفسور گارثویت شایسته است نهادهای فرهنگی فوق‌الذکر برای نکوداشت تلاش‌های این استاد برجسته و پژوهشگر ایران‌شناس و بختیاری پژوه طراز اول جهان اقدام به برپایی همایشی منطقه‌ای کنند تا هم باعث آشنایی هرچه بیشتر هموطنان با خدمات فرهنگی نامبرده شوند و هم مایه دلگرمی ایشان و دیگر پژوهشگران دست‌اندرکار تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران و امور عشایر، بویژه ایل بزرگ بختیاری گردند.»

اسامی امضاء کنندگان بیانیه بدین شرح است:  

 1. دکتر عباس امام ( نویسنده ، مترجم  و خوزستان پژوه)
 2. محمد امیری (تاریخ‌نگار و بختیاری پژوه)
 3. مجتبی گهستونی (کنشگرمیراث فرهنگی و روزنامه نگار)
 4. اشکان زارعی (کارشناس ارشد تاریخ و کنشگر میراث فرهنگی)
 5. منصور بزرگمهر (کارشناس ارشد میراث فرهنگی و کنشگر میراث فرهنگی)
 6. ایوب سلطانی (باستان شناس خوزستانی)
 7. مسعود صادقی‌راد (باستان شناس خوزستانی)
 8. صادق شیخی (باستان شناس خوزستانی)
 9. زیبا صالح پور (کارشناس ارشد زبان و ادب فارسی ، کنشگر فرهنگی – اجتماعی و بختیاری پژوه)
 10. محمد حسین‌زاده (نویسنده و پژوهشگر بختیاری)
 11. اردشیر زنگنه بدیل (نویسنده بختیاری پژوه)
 12. مهدی مرادی (نویسنده و شاعر)
 13. دکتر غفار پوربختیار (عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد شوشتر، تاریخنگار و بختیاری پژوه)
 14. دکتر مهدی کدخدای طراحی (عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور در رشته زبان و ادبیات فارسی و نویسنده)
 15. دکتر صادق کریمی (شاعر و مدرس تاریخ دانشگاه پیام نور)
 16. علی درویشی (آموزگار و کنشگر میراث فرهنگی)
 17. دکتر اکبرظریفی (دکترای تاریخ و کنشگر فرهنگی – سیاسی)
 18. حسن اویسی (کارشناس جغرافیای شهر و روستا)
 19. اردشیر ساسان (واژه شناس و بختیاری پژوه)
 20. دکتر حسین الهامپور (عضوهیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز)
 21. دکتر همایون حاتمیان (دکترای تاریخ و تاریخنگار )
 22. ماشاالله براتی (تاریخ‌نگار و روزنامه‌نگار)
 23. دکتر سید جواد آقاجری (عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز)
 24. دکتر حمید ماجانی (عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز)
 25. دکتر منصور صدریان (کنشگر اجتماعی ، و مدیر موسسه فرهنگی، ورزشی خوزستانی های مقیم تهران)
 26. دکتر علی حبیب نژاد (کارشناسی ارشد زمین شناسی ، و کنشگر و مدرس حوزه گردشگری)
 27. دکتر سید مرتضی افقه (عضوهیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ، و کنشگر اجتماعی اقتصادپژوهی)
 28. دکتر سیمین عیدی وند (دکترای مهندسی شیمی ، و کنشگر اجتماعی- فرهنگی)
 29. محمدعلی رونق (استاد پیشکسوت خوزستان شناسی)
 30. فرهاد رهبری (دانش‌آموخته و کنشگر گردشگری)

 

print

Discussion۱ دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید