دهمین شماره فارسی گیلگمش منتشر شد

0 انتشار:

صدای میراث: شماره دهم از مجله فارسی گیلگمش در آستانه زمستان ۱۳۹۸ با نظر به شعار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۹ میلادی تحت عنوان «زبان مادری» با رویکرد «گوناگونی زبان‌ها و گویش‌های ایرانی» در ۱۷۶ صفحه منتشر شد.

این تنوع در زبان‌های ایرانی به سخن سردبیر، رنگین‌کمانی از نواها در پهنه این مرز و بوم خوانده شده است.

این شماره از فصلنامه فارسی گیلگمش نیز در هفت بخش چهارراه، ره‌گو، ره‌یافت، راه‌نامه، ره‌آورد، هم‌راه و رو به راه، چراغ راهی برای سفر از کوره‌راه تا شاهراه میراث و گردشگری ایران در دستان علاقه‌مندان خواهد بود.

در چهارراه، خواننده با تجربه جشنواره سفرنگاری دزفول‌گرام، گالری عکاسی استیو مک‌کوری در کاشان و مستند جنبل تلاقی خواهد داشت.

یادنامه مرحوم محسن ابوالقاسمی، استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی؛ روایتی از دل اسطوره‌ها تا راز جاودانگی از زبان استاد ژاله آموزگار، مروری بر کهن‌زبان ایران‌زمین و داستان نگارش، ره‌گویان دومین بخش از این شماره هستند.

با توجه به رویکرد دهمین شماره از این مجله، واکاوی برخی گویش‌های در معرض خطر فراموشی در ایران، بخش ره‌یافت را تشکیل می‌دهد.

راه‌نامه حاوی دو سفرنامه از سفر گردشگران خارجی و داخلی در ایران و یک سفر به پاکستان می‌باشد.

بررسی رایج‌ترین زبان‌های موجود ایرانی و کاربرد آیینی آنها نظیر نیایش، لالایی، جشن‌ها، پراکنش آنها، نقش گویش‌ها در ادبیات بومی و تاریخچه آنها، ارمغان و  ره‌آورد دهمین شماره از مجله گیلگمش برای مخاطبان است.

در ششمین بخش از این مجله، هم‌راه اهالی سفر خواهیم شد تا از پروانه‌های ایران و شیوه عکاسی از آسمان شب بیاموزیم و شنونده روایت جمعی از هنرمندان از سفر باشیم.

در واپسین بخش، از آینده زبان ملی ایران در فضای مجازی، اهمیت زبان مادری، پروژه ملی اطلس زبان‌های مادری ایرانی و تلاشی می‌خوانیم که برای رو به راه شدن میراث ناملموس استان خراسان جنوبی به ثمر رسیده است.

دهمین شماره از فصلنامه فارسی گیلگمش در تعدادی از کتاب‌فروشی‌ها، فروشگاه‌ها، کافه‌کتاب‌ها و اقامتگاه‌های کشور موجود و لیست نمایندگی‌های تهران و شهرستان‌ها در سایت این مجله به آدرس www.gilgameshmag.com قابل‌ دسترس است.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات تکمیلی این فصلنامه‌ها و خرید می‌توانند سایت گیلگمش را ملاحظه یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۴۲۶۶۰ تماس بگیرند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید