سرای یوسفیه بالاخره پس از دو دهه بی توجهی مرمت شد

0 انتشار:

مدیر پایگاه بافت تاریخی بروجرود از پایان طرح مرمت و احیاء مجموعه تاریخی سرای یوسفیه خبر داد. او گفت: نصب داربست و جهت اجرای عملیات در سرتا سر راسته اصلی، سبک سازی پوشش بام، اجرای همزمان استحکام بخشی طاقها و تویزه ها با استفاده  از گچ تیز دستی و بازچینی بخشهای آسیب دیده، حذف الحاقات و دخل و تصرفات صورت گرفته در جبهه شرقی راسته از جمله اقداماتی بود که در سرای یوسفیه انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ سرای یوسفیه از جمله مجموعه های تاریخی واقع شده در محور تاریخی فرهنگی بازار بروجرد است که قدمت آن حداقل به دوره قاجار می رسد.

«رضا هورمهر» مدیر بافت تاریخی بروجرود با اعلام این خبر گفت: سرای یوسفیه و سرای مجاور آن( سرای نصیریه) تنها اجزاء ارزشمند بازار است که با احداث خیابان جعفری در منتهی الیه شمالی این معبر منفصل شده اند، در صورتیکه کلیت بازار تاریخی بروجرد در بخش جنوبی قراردارد.

او گفت: این مجموعه نیز همچون بسیاری از بخشهای دیگر بازار بروجرد با بی مهری تمام دستخوش تغییر و دخل و تصرف های زیادی شده است و آنچه امروز از آن باقی مانده، راسته ای است با پوشش طاق چشمه (هفت دهانه) با قوس های تیزه دار، در راستای شمالی جنوبی که در بخش غربی آن تعداد شش حجره مستقر شده که دهانه میانی آن مدخلی است به سوی میانسرایی کوچک که فضایی بسیار اشفته دارد.

آنطور که مدیر بافت تاریخی بروجرد گفت: متاسفانه در دو دهه گذشته به دلیل بی توجهی برخی از حجره ها و جبهه شرقی مجموعه با احداث بانک ملی به کلی تخریب و از میان رفته و تنها مبادی این فضاها به صورت طاقنماهایی به چشم می خورد. به همین دلیل با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان مرمت و احیای سرای یوسفیه آغاز شد.

او به اقدامات مرمتی صورت گرفته در سرای یوسفیه اشاره کرد و افزود: نصب داربست و جهت اجرای ععملیات در سرتا سر راسته اصلی، سبک سازی پوشش بام، اجرای همزمان استحکام بخشی طاقها و تویزه ها با استفاده  از گچ تیز دستی و بازچینی بخشهای آسیب دیده، حذف الحاقات و دخل و تصرفات صورت گرفته در جبهه شرقی راسته، پاکسازی کامل سطوح با بهره گیری از محلول دترجنت، دانه گذاری آجرهای فرو ریخته و تخریب شده، اجرای شمع کوبی و مهار طاق های میانی راسته و جمع کردن تویزه شکسته شده در این بخش از جمله اقدامات مرمتی این راسته تاریخی است.

او همچنین تاکید کرد: ساخت قالب بر اساس مدل قوس موجود و اجرای مجدد تویزه، خالی کردن بندهای نما و طاق چشمه های آجری و بند کشی مجدد یکپارچه، خرید و تعبیه سیم کشی (سیم کیسه ای) جهت نورپردازی، اجرای کاهگل طاقنماهای جبهه شرقی راسته (ورودی حجره های پیشین)، اجرای سفیدکاری دور طاق، طاقنماهای جبهه شرقی راسته، سبک سازی کلیه پوشش طاق آهنگ حجره های جبهه غربی، استحکام بخشی و دوغاب ریزی روی پوشش حجره ها، اجرای دیواره های پشت بند در بخش طاق چشمه ها به جهت شیب بندی و پوکه ریزی، اجرای پوکه ریزی، کرم بندی و شیب بندی بام، اجرای سر در ورودی سرا بر اساس مدل سر در سرای نیک نژاد واقع در محور خیابان، ساخت در فلزی با نمای چوبی و گل میخ بر اساس مدل درهای تاریخی ساخته شده در محل، اجرای کف فرش فضاهای مشاع شامل راسته اصلی و حیاط ها، ساخت و نصب پنجره هورنوها، رنگ آمیزی دربهای موجود و جابجایی شیرآب تعبیه فاضلاب و ساخت آبخوری در محل ورودی از دیگر فعالیت هایی است که توسط پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی بروجرد انجام گرفته است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید