همصدایی مجلس و تشکل‌های گردشگری برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی

0 انتشار:

اعضای کمیسیون مشترک مجلس برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست با اعضای مجمع تشکل‌های گردشگری از اصلاح نرخ مالیات بر ارزش افزوده بر خدمات گردشگری خبر دادند.

سلمان خدادادی رییس کمیسیون مشترک مجلی به تشکل‌های گردشگری گفت: نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای هتل‌های ۱ تا ۳ ستاره با نرخ ترجیحی ۳ درصد و مالیات بر ارزش افزوده هتل‌های ۴ و ۵ ستاره کشور نیز با نرخ ترجیحی ۹ درصد محاسبه می‌شود.

به گفته نماینده آذربایجان شرقی در مجلس، همچنین نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای گردشگران خارجی صفر درصد است و هتل‌هایی که گردشگر خارجی داشته باشند می توانند از این قانون بهره‌مند شوند و به ازای هر گردشگر خارجی می توانند از پرداخت مالیات معاف باشند.

به گزارش صدای میراث از جلسه نشست اعضای کمیسیون مشترک مجلس با مجمع تشکل‌های گردشگری که در هتل باباطاهر تهران برگزار شد، جمشید حمزه زاده، دبیر مجمع عمومی تشکل‌های گردشگری، مجلس را پناهگاه بخش خصوصی در صنعت گردشگری اعلام کرد.

او با تقدیر از مجلس در موضوع اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در بخش هتلداری از نمایندگان خواست با تسریع در برپایی جلسات کارشناسی در کمیسیون‌های مختلف مجلس، پروسه تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری را تسریع کنند.

رییس کمیسیون مشترک مجلس در تشکیل وزارتخانه میراث و گردشگری نیز تاکید کرد: تشکیل این وزارتخانه راه برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی و بیکاری است.

شهرام شیروانی، نایب رییس جامعه هتلداران ایران نیز با اعلام این که از زمان ادغام سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ۱۳ سال پیش این سازمان تاکنون ۱۵ رییس و ۱۴ معاون گردشگری به خود دیده است.

او گفت: تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه با توجه به حذف یکی از معاونت‌های این سازمان بار مالی برای دولت ندارد.

به گفته شیروانی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با برخورداری از ۱۷۰ مدیر استانی و بیش از ۲۰ نمایندگی در استان‌های مختلف در سال‌های گذشته بدون نظارت و بدون برنامه، سرمایه‌گذاران را تشویق به سرمایه‌گذاری بی برنامه برای ساخت هتل در شهرهایی کرد که جانمایی‌شان درست نبود. به همین دلیل امروز در شهر مشهد ۱۹۰ هتل و ۸۰۰ مهمانپذیر وجود دارد که بدون نظارت فعالیت می‌کنند و بیشتر آن‌ها نیز خالی مانده‌اند.

او گفت: حالا قرار است ۲۰۰ هتل دیگر نیز در مشهد غیر از این تعداد وارد مدار گردشگری شوند.

نایب رییس جامعه هتلداران ایران همچنین به وضعیت هتل سازی در شهر تهران اشاره کرد و افزود: اتفاق مشهد در تهران نیز در حال تکرار است. در حالی که ظرفیت اشغال هتل‌ها ۲۰ درصد کاهش داشته است.

شهرام شیروانی از نمایندگان مجلس خواست قوانینی تصویب شود تا مهمانسراهای دولتی نیز از چرخه گردشگری دولتی حذف و به بخش خصوصی واگذار شوند.

ایروان مسعودی اصل معاون مرکز پژوهش‌های مجلس اما گفت که هر وزارتخانه باید دارای ۵ معاون وزیر باشد و سازمان میراث فرهنگی اخیرا با حذف معاونت سرمایه‌گذاری و تلفیق آن با معاونت گردشگری از چابک‌تر شدن دولت جلوگیری کرده و بنابراین مشکلی برای تشکیل وزارتخانه وجود ندارد.

ابراهیم پورفرج، رییس جامعه تورگردانان ایران هم با تایید این اظهارات، تنها راه خروج سازمان میراث فرهنگی از حیات خلوت دولت‌ها را تبدیل این سازمان به وزارتخانه خواند و گفت: بخش خصوصی که سال‌ها به دنبال وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی بود از تصمیم مجلس بسیار خوشحال شد، چون معتقدیم که تبدیل این سازمان به وزارتخانه به توسعه گردشگری منجر می‌شود.

اسلامی یکی از اعضای تشکل‌های گردشگری خطاب به نمایندگان عضو کمیسیون مشترک مجلس گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ۳۰ سال گذشته تاکنون  ۲۰ رییس داشته و چند صد مدیر نیز در این سازمان جابه جا شده‌اند. او از اعضای کمیسیون مشترک مجلس خواست تا با اجرای سیاست تک پنجره ای کردن گردشگری در سازمان میراث فرهنگی به هماهنگی و یکپارچه کردن فعالیت‌ها در ۱۶۰ دستگاه کشور که با صنعت گردشگری ایران در ارتباط هستند کمک کنند.

او از نمایندگان مجلس خواست در بررسی جزییات تشکیل وزارتخانه میراث و گردشگری تدابیری اتخاذ کنند تا کارهای مرتبط با بخش گردشگری بصورت واقعی و نه صوری به فعالان بخش خصوصی واگذار شود.

اعضای مجمع تشکل‌های گردشگری کشور همچنین در نشست خود با نمایندگان مجلس به برخی انحصارات در ورود تورهای مذهبی به ویژه از کشور عراق به ایران و همچنین در نظر نگرفتن بخش خصوصی در تصمیم‌های کلان دولتی در سازمان میراث فرهنگی اعتراض و ابراز امیدواری کردند که با تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مشکلات نیز مرتفع شود.

رسول خضری یکی دیگر از نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس که از تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دفاع کرده است در سخنانی اعلام کرد: تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بسیار مهم است و مجلس در نظارت بر این وزارتخانه شوخی ندارد.

او گفت: سازمان‌های هواپیمایی در کشور پدر گردشگران و هتلدارها را درآورده‌اند که باید جلوی این قبیل فعالیت شان را گرفت. آن‌ها بلیت ۱۵۰ هزار تومانی پرواز را ۴۰۰ هزار تومان عرضه می‌کنند و مافیایی پشت همین جریان شکل گرفته است که در حال خیانت است.

رسول خضری گفت: طرح تحقیق و تفحص از مهمانسراهای دولتی نیز در مجلس نوشته شده است. چون هیچ کجای جهان دولت ها هتل و مهمانسرا ندارند و تمامی فعالیت‌های این بخش در اختیار بخش خصوصی است.

به گفته او، بیشترین تصرف‌ها در سواحل خزر توسط دولتی‌ها انجام شده و سازمان‌های دولتی مهمانسراهایی در این بخش ایجاد کرده‌اند که سالانه تنها دو مرتبه از آن ها استفاده می‌شود و وجودشان بار مالی بیشتری برای دولت دارد.

محمد محب خدایی معاون گردشگری کشور که با تاخیر در این نشست حاضر شد به وضعیت صنعت گردشگری در کشور ترکیه و مقایسه آن با ایران پرداخت و گفت: صنعت گردشگری در ترکیه به اندازه‌ای تاثیرگذار است که اردوغان رییس جمهور آن کشور حاضر می شود به دلیل نرفتن ۸ میلیون گردشگر روس به کشورش به خاطر اتفاقاتی که بین روسیه و ترکیه افتاد از روس‌ها عذرخواهی کند.

او صنعت گردشگری ایران را شیر بی یال و دم خواند که هیچ قانونی برای حمایت از این صنعت وجود ندارد.

محب خدایی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: سوال ما این است که اگر قرار باشد در این وضعیت تنها نام سازمان به وزارتخانه تغییر کند و هیچ تغییری صورت نگیرد این اتفاق چه تاثیر بهتری در صنعت گردشگری خواهد داشت؟

اظهارات محب خدایی در این نشست موجب شد تا سخنگوی کمیسیون مشترک مجلس بلافاصله واکنش نشان دهد و به محب خدایی بگوید که چرا تاکنون لایحه گردشگری به مجلس تحویل نشده است؟

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید