معاون گردشگری خوزستان تغییر کرد/وظایف بر زمین مانده گردشگری خوزستان به سامان می‌رسد؟

0 انتشار:

مجتبی گهستونی

خبرنگار و فعال میراث فرهنگی

سرانجام حکمت موسوی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان دست به تغییر معاونان خود زد.

پیمان نبهانی پس از کمتر از شش ماه تصدی معاونت گردشگری خوزستان، جای خود را به غلام شجاعی داد.

غلام شجاعی در دهه ۸۰ و در زمان صادق محمدی هم معاون گردشگری خوزستان بود و در چندین سال اخیر او و برخی اطرافیانش تلاش کردند تا تصدی مدیرکلی را به دست بگیرند اما سرانجام ایشان به معاونت گردشگری خوزستان بسنده کرد.

نبهانی با تحصیلات عمرانی و فعالیت در حوزه قراردادها اگرچه کارمند اداره کل میراث فرهنگی خوزستان است اما عملکرد قابل توجه ای از خود به جای نگذاشت، سرانجام امروز تودیع شد.

اگر چه غلام شجاعی یک بار دیگر سابقه معاونت گردشگری را تجربه میکند امیدوارم که انگیزه های میراثی و گردشگری اش بیش از پیش باشد و اوضاع نابه سامان گردشگری خوزستان را بهبود ببخشد.

غلام شجاعی که بسیار کوشید تا باردیگر به اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان ورود کند حالا در هیبت معاونت گردشگری باید به وظایف خود عمل کند.

چرا که واحد نظارت و رسیدگی به شکایات و نظارت بر فعالیت مراکز اقامتی و پذیرایی از نظر کیفیت، کمیت اغذیه تعیین نرخ، نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی لازمه تلاش بیشتر است.

رفع نقصان تاسیسات گردشگری

آنچه که ضرورت دارد تا نظر بسیاری از گردشگران تامین شود رسیدگی به شکایات مسافرین، اعلام نواقص و پیگیری رفع آنها، اعلام نیازها و تجهیزات تاسیسات گردشگری، پیگیری تخلفات تاسیسات گردشگری و اعمال تشویق و تذکر و تعلیقی و تعطیلی است.

در سالهای اخیر با رونق گردشگری نیاز دست اندرکاران این حوزه به گردشگری بسیار است لذا لازم است تا واحد آموزش تقویت شود. صدور مجوز اجرای دوره به مراکز آموزش، پیش بینی نیازهای آموزشی که خوزستان در این زمینه بسیار مظلوم است، نظارت بر فعالیت مراکز آموزشی، طراحی دوره های آموزشی، برگزاری آزمونهای ورودی، برگزاری آزمونهای ورودی، برگزاری آزمونهای پایان دوره به صورت مرتب و صدور گواهینامه پایان دوره از جمله خواسته های آموزش دیده ها است.

اما واحد بازاریابی و تبلیغات و نمایشگاه ها از جمله ضعیف ترین واحدها بوده و بهتر است سامان مندتر عمل کنند. تهیه و چاپ اقلام تبلیغاتی، تهیه آرشیو، توزیع اقلام تبلیغاتی، راه اندازی مراکز اطلاع رسانی، شرکت موفق و البته کیفی در جشنواره ها و نمایشگاه های داخلی و خارجی، برگزاری نمایشگاه و جشنوارههای خلاقانه، برگزاری تورهای آشناسازی، طرح ریزی و اجرا برنامه ترویجی گردشگری حضور در مدارس و دانشگاه ها و مجامع عمومی به منظور ترویج سفر گردشگری ضرورت انکار ناپذیر دارد.

از جمله کارهایی که باید غلام شجاعی در آن امانت داری کند و به تخیلات و بزرگنمایی در آن ورود نکند تهیه آمار صحیح و اطلاع رسانی است. بی شک برای رسیدن به یک نقشه راه در حوزه گردشگری، تهیه آمار ورود مسافرین به اماکن اقامتی، آمار بازدید کنندگان از جاذبه های استان، اطلاع رسانی عملکرد معاونت، هماهنگی با مطبوعات و صدا و سیمای استان خوزستان باید به صورت کیفی انجام شود.

نوروز؛ آزمون معاون جدید گردشگری

حالا که به نوروز و تعطیلات این ایام خجسته نزدیک می شویم و البته خوزستان در ماههای مختلف قابلیت جذب گردشگر دارد، راه اندازی ستاد تسهیلات سفر باید با درایت جناب شجاعی خوش بدرخشد. می طلبد که نظارت مستمر بر تاسیسات گردشگری، توزیع بروشور و اطلاع رسانی، هماهنگی و انسجام بین دستگاههای استانی به منظور آمادگی دائمی برای استقبال از گردشگران و تامین امکانات مورد نیاز و تسهیلات لازم و برنامه ریزی مناسب برای سفرهای استانی با توجه به شعارهمگانی و همه مکانی و همه زمانی کردن سفر صورت بگیرد.

یکی از بخش هایی که معاونت گردشگری خوزستان باید در آن با کیفیت و البته با سرعت عمل و تکریم اقدام کند توجه به واحد صدور پروانه و استاندارد سازی است. صدور پروانه بهره برداری و اخذ استعلامهای لازم، تمدید پروانه های بهره برداری، توزیع جزوات استانداردسازی و پیگیری استانداردسازی تاسیسات گردشگری را بسیاری خواهان هستند.

نظارت بر عملکرد بازسازی و توسعه تجهیزات تاسیسات گردشگری هم دیگر خواسته فعالان این بخش است. جلب حمایت انجمن های صنفی و تشکل های غیر دولتی، همکاری در برگزاری برنامه های اختصاصی صنف، همکاری در نظارت های صنف مربوطه، پیگیری مشکلات صنفی، شرکت در جلسات و کمیته ها و برگزاری همایش ها و سمینار های تخصصی و خلاقانه از دیگر فاکتورهایی است که باید مدنظر این معاونت قرار بگیرد.

با توجه به اینکه خوزستان زمینه های لازم را برای ارتباط های برون استانی و بین المللی را دارد، ایجاد زمینه تبادل گردشگری بین دفاتر خدمات مسافرتی استانهای منطقه ای را باید به جدیت در دستور کار قرار دهد.

از جمله ضعف های عمده معاونت گردشگری خوزستان در دوره های مختلف عدم ایجاد و راه اندازی سایت جامع اطلاع رسانی منطقه ای است که امیدوارم معاونت فعلی گردشگری به اهمیت آن آگاهی پیدا کند.

حضور فعالانه در دبیر خانه کارگروه گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی پ بررسی و تلفیق برنامه های بلند مدت و میان مدت بخش جهانگردی و میراث فرهنگی استان خوزستان در چارچوب برنامه های توسعه کشور، طرح های آمایش و توسعه و عمران استان ضرورت انکار ناپذیر است.

حال که آقای شریعتی استاندار خوزستان هم تلاش فراوان کرد تا در نهایت غلام شجاعی را نه در کسوت مدیرکل بلکه در جایگاه معاون گردشگری خوزستان جای دهد، از ایشان انتظار می رود نظر استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان را برای پیشبرد کیفی امور تامین کند.

غلام شجاعی باید پیشنهادات بودجه سالانه بخش گردشگری استان را در چارچوب بخشنامه ها و دستورالعمل تهیه و تنظیم بودجه سالانه کشور را با دقت پیگیری کند تا بار دیگر شاهد بازگشت بخشی از بودجه به خزانه نباشیم.

تدوین اولویت‌ها ساماندهی اقامتگاه‌ها

از معاونت گردشگری خوزستان انتظار می رود که تدوین اولویت های پروژه های پژوهشی در امور گردشگری و میراث فرهنگی و پیشنهاد آن به کارگروه پژوهش، آمار و فناوری اطلاعات را با دقت انجام دهد.

یکی از موضوعاتی که معاونت گردشگری خوزستان باید به آن بپردازد توجه به اهمیت طبیعت گردی با زیر شاخه های متنوع اش است. لذا تقویت بخش کارشناسی و دادن اختیارات عمل در این بخش ضرورت دارد. حضور موفق در این زمینه خوزستان را می تواند در تمام ایام سال حتی در تابستان مورد توجه گردشگران قرار دهد.

ساماندهی اقامتگاههای بوم گردی و اقامتگاههای گردشگری روستایی موضوعی است که نیازمند توجه لازم است.

برنامه ریزی برای جذب گردشگران خارجی و داخلی، ایجاد تسهیلات و رفع موانع، ارائه اطلاعات و خدمات رفاهی لازم در کنسولگری ها و مبادی مرزی خوزستان موضوعی است که نباید به آن بی توجهی کرد.

وجود ظرفیت های موجود آبی در خوزستان می تواند خوزستان را در زمره استانهای مهم کشور قرار دهد. لذا درایت معاونت گردشگری خوزستان را می طلبد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید