مینیاتور ایرانی در فهرست میراث ناملموس ثبت شد/ استاد بیژن کامکار و محمود فرشچیان نیز به فهرست گنجینه‌های زنده بشری افزوده شدند

0 انتشار:

صدای میراث: کمیته ثبت ملی میراث‌فرهنگی ناملموس، هنر نگارگری مینیاتور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد. همچنین ۴ هنرمند از جمله «بیژن کامکار» نوازنده ساز «رباب»، «علی‌محمد اعتباری رودی» آخرین بازمانده دانش سنتی ساخت «آسباد»، استاد «علی‌اکبر بهاری» سرنانواز کردی خراسان و استاد «محمود فرشچیان» در هنرنگارگری به عنوان حاملان میراث‌فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفتند.

به گزارش معاونت میراث‌فرهنگی، در جلسه «کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس و حاملان آن» صبح امروز (۱ اسفندماه) در معاونت میراث فرهنگی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و کارشناسان و مدیران ارشد حوزه میراث ناملموس در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه ۴۰ پرونده از سوی استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و کهگلیویه وبویراحمد ارائه شد که از این تعداد ۲۰ پرونده میراث ناملموس و ۴ هنرمند به عنوان حاملان زنده بشری برای ثبت در فهرست میراث ملی ناملموس انتخاب شدند.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور که در این جلسه حضور داشت به ۱۰ پرونده میراث ناملموس خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: در جلسه صبح امروز پژوهشگران خراسان رضوی با ارائه ۱۰ پرونده ارزشمند از آداب و رسوم کردهای خراسان بخش مهمی از میراث ناملموس این منطقه را به ثبت رساندند.

او گفت: «چاروک‌» (بداهه‌خوانی زنان) کردی خراسان، دانش و مهارت ساخت «زیورآلات مرجانی»، مراسم «آخر چهارشنبه» کردهای خراسان، «بانگی‌»(بداهه‌خوانی زنان) کردی خراسان، مقام‌ «لو»، مقام موسیقی «الله مزار» و مقام موسیقی «تورغه» در فهرست میراث‌ناملموس کشور واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او همچنین به پرونده‌های ارایه شده از استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: در این جلسه مهارت سنتی پخت «کوفته تبریزی»، داستان عاشیقی «عاشیق عباس توفارقانلی و گولگز»، مراسم آغاز «برداشت محصول» در اویوخلوی میانه، «کوچ سنتی» عشایر ایل «قره داغ»، فنون سنتی پخت نان محلی «یوخا»، داستان عاشیقی «عاشیق قوربانی» داستان عامیانه «عاشیق خسته قاسیم» مهارت «گره‌چینی و شیشه» و رسم تهیه آب «چهل یاسین» در مراسم نوروز در روستای میاب با تایید کارشناسان ارشد میراث ناملموس به ثبت رسیدند.

طالبیان همچنین به فنون ساخت «تخته» (تخت) استان کهگیلیویه و بویراحمد اشاره کرد و افزود: در جلسه کمیته ثبت ملی میراث ناملموس جدای از اینکه فنون ساخت تخته به ثبت رسید، هنر نگارگری نیز به عنوان هنر ملی در فهرست میراث ناملموس کشور قرار گرفت.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید