وام ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومانی برای حمایت از فعالان گردشگری آسیب‌دیده از کرونا/پرداخت مالیات، اقساط بانکی، حق بیمه و قبض حامل‌های انرژی تاسیسات گردشگری تا پایان سال به تعویق افتاد

0 انتشار:

صدای میراث: فعالان صنعت گردشگری که از شیوع کرونا در ایران آسیب دیده‌اند در بسته حمایتی جدید دولت از ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام با سود ۱۲ درصد می‌گیرند. معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابعاد اجرایی دستور‌العمل جدید تسهیلات ویژه صنعت گردشگری کشور را به صورت ویدئو‌ کنفرانس برای ۳۱ استان کشور تشریح کرد و گفت: پس از ارائه بسته حمایتی نخست که مشمول مشاغل آسیب‌دیده از بحران انتشار ویروس کرونا از جمله صنعت گردشگری شده است؛ حوزه گردشگری به عنوان اولین بخش مشمول بسته حمایت بخشی جدید دولت شده و تسهیلات جدید همه فعالان گردشگری را شامل می‌شود.

به گزارش معاونت گردشگری، «ولی تیموری» صبح امروز در نشست مجازی با مدیران ادارات کل ۳۱ استان کشور گفت: در ‌ابتدای سال ۹۹ دولت تسهیلات ۶ تا ۱۶ میلیون تومانی را برای ۱۴ رسته شغلی آسیب‌دیده در ازای حفظ شغل اختصاص داد که با توجه به میزان بالای خسارت وارد شده به گردشگری در پی‌شیوع ویروس کرونا و همچنین محدودیت‌های اعمال شده در این حوزه که کماکان نیز ادامه دارد، این تسهیلات به هیچ عنوان پاسخگوی این صنعت نبود.

وی افزود: با پیگیری‌های مستمر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطابق دستورالعمل مصوب کارگروه اقتصادی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده حوزه گردشگری براساس بنگاه محوری موافقت شد. از این رو به موجب همین مصوبه، مقرر شد پرداخت کلیه هزینه‌ها و بدهی‌های فعالان گردشگری (مالیات سال‌های گذشته، حق بیمه کارفرمایی، بازپرداخت اقساط بانکی، قبوض حامل‌های انرژی) تا پایان سالجاری به تعویق بیفتد.

ولی تیموری در تشریح جزئیات بیشتر بسته جدید حمایت از فعالان گردشگری گفت: مذاکرات و تلاش‌های چندماهه بی‌نتیجه نماند و میزان تسهیلات بانکی به تفکیک رسته‌های شغلی حوزه‌های گردشگری و نحوه اعطای آن به تایید نهایی رسید و ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه تسهیلات مورد اشاره به کلیه کسب‌وکارهای گردشگری با توجه به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره اختصاص می‌یابد؛ یادآور شد: تمامی فعالین صنعت گردشگری می‌توانند از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با دوره تنفس حدود ششماه بهره‌مند شوند که مصوبه پرداخت این تسهیلات نیز از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.

معاون گردشگری تصریح کرد: به هتل‌ها، هتل‌آپارتمان ها، مهمانپذیرها و مراکز اقامتی سنتی و بومگردی تا سقف ۹۰۰ میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و همچنین به راهنمایان گردشگری ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی تعلق می‌گیرد.

به گفته تیموری، مجتمع‌های گردشگری، موسسات آموزش گردشگری، شرکت‌های حمل‌ونقل، واحد‌های پذیرایی بین‌راهی، شرکت‌های ارزیابی خدمات گردشگری و ارزیابان و عوامل تطبیق نیز از این بسته بهره‌مند می‌شوند.

تیموری تاکید کرد: بازپرداخت اقساط این تسهیلات با سود ۱۲ درصد از اول اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود و بنگاه‌هایی که با دستورالعمل قبل تسهیلات دریافت کرده‌اند نیز مجاز به دریافت مابه‌التفاوت تسهیلات طبق دستورالعمل جدید خواهند بود.

معاون گردشگری ادامه داد: میزان تسهیلات استحقاقی هر واحد یا فعالان گردشگری، براساس فهرست ارسالی از سوی وزارت گردشگری به وزارت کار اعلام می‌شود و متقاضیان مجازند تا پایان آذرماه امسال ثبت‌نام و درخواست اخذ تسهیلات خود را به میزان دلخواه ارسال کنند تا براساس فهرست اعلامی از سوی وزارت گردشگری میزان تسهیلات استحقاقی اعلام شود.

تیموری افزود: مشمولین دریافت تسهیلات جدید فعلا به بانک‌ها مراجعه نکنند، زیرا لازم است ابتدا اطلاعات واحدها توسط ادارات کل استانی در اختیار معاونت گردشگری و سپس در سامانه کارا بارگزاری و در مرحله بعد ثبت نام افراد انجام پذیرد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید