کشف دانه های سه هزار ساله در کاسه سفالی

1 انتشار:

کاوش لایه‌نگاری قلعه سردار بوکان که با هدف مستندنگاری و مطالعه توالی استقراری این محوطه در حال انجام است به کشف دانه‌های گیاهی سه‌هزار ساله انجامید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، یوسف حسن‌زاده، سرپرست لایه‌نگاری قلعه سردار بوکان امروز با اعلام این خبر گفت: دانه‌های گیاهی سه هزارساله درون کاسه‌ای سفالی در چهارمین فاز معماری عصر آهن به دست آمد که شامل دانه‌های گندم، دانه‌های علف‌های هرز و احتمالا مقداری دانه‌های جو است.

او افزود: در مجاورت این کاسه سفالی هاون و کوبه سنگی نیز به دست آمد.

رئیس گروه پژوهش موزه ملی ایران افزود: برخلاف تصور مردم از کاوش‌های باستان‌شناسی که آن را به کشف اشیای نفیس و قیمتی محدود می‌دانند، این گونه یافته‌ها اهمیت بسیار بالایی در بازسازی شیوه‌های معیشتی، چگونگی آب‌وهوای منطقه در گذشته و تنوع زیستی آن دارد.

به گفته وی وجود رودخانه سیمینه‌رود و چشمه آبی حوزه گهوره (حوضخانه بزرگ بوکان) عامل اصلی استقراری عظیم با بیش از ۱۱ متر نهشته باستانی از دوره‌های مفرغ و آهن بوده است.

او گفت : قلعه سردار بوکان در سال ۱۳۴۷ به نام قلعه تپه به شماره ۵۷۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در حال حاضر در مرکز شهر بوکان در استان اذربایجان غربی قرار دارد.

حسن زاده در پایان تصریح کرد : علی‌رغم ثبت این اثر در فهرست آثار ملی به دلیل حضور قلعه سردار درون بافت سکونتی شهرستان بوکان، متاسفانه لطمات زیادی به آن وارد شده است.

کاوش لایه‌نگاری قلعه سردار بوکان در استان اذربایجان غربی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

print

Discussion۱ دیدگاه

  1. چرا همچین مکانی باید پایگاه بسیج باشه اینجوری بیشتر تخریب میشه

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید