کشف آثار ذوب فلز عصر باستان در کوهستان‌های صعب العبور شمالغرب کشور

0 انتشار:

باستان شناسان در بررسی و شناسایی محوطه های فلزکاری محدوده روستای کانیرش شهرستان مهاباد و باریکایه سردشت به آثار قابل توجهی از سایت‌های ذوب فلز در عصر باستان  در غرب کشور دست یافتند.

کشف ذوب فلز در عصر باستان

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، صلاح سلیمی سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: طرح بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری که منحصراً در دو شهرستان مهاباد و سردشت و در محدوده روستاهای کانیرش و باریکایه به وسعت حدود ۱۰ کیلومتر مربع که از اوایل خرداد شروع شده است همچنان ادامه دارد.

این باستان شناس تصریح کرد: محدوده‌های مورد اشاره از جمله مناطق کوهستانی و صعب‌العبور هستند که از نظر معادن فلزات مناطق مستعدی به شمار می‌آیند .

اوگفت: در نخستین هفته‌های انجام پروژه بررسی آثار قابل توجهی از سایت‌های ذوب فلزات کشف و مستندنگاری شد.

سلیمی افزود: این بررسی عمدتاً بر روی محوطه‌های ذوب آهن تمرکز دارد و سختی مسیر بررسی، باعث طولانی شدن مدت زمان این طرح خواهد شد.
او مهمترین اهداف بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری محدوده روستای کانیرش شهرستان مهاباد و باریکایه شهرستان سردشت را مشخص کردن گاهنگاری محوطه‌های ذوب فلزات از طریق گاهنگاری نسبی و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های ترمولومینسانس، بررسی ارتباط معادن با محوطه‌های ذوب فلزات و استفاده از تحلیل‌های سنجش از دور و تهیه نقشه‌های GIS منطقه برای مکان‌یابی سایت‌های ذوب فلزات اعلام کرد.

این باستانشناس گفت: شناسایی دقیق موقعیت و پراکنش آثار در مجموعه مورد نظر برای تکمیل نقشه باستان‌شناسی منطقه از دیگر اهداف این طرح است.

سرپرست هیأت باستانشناسی با بیان این که تا بحال در حوزه شمال غرب ایران بررسی‌های باستان‌شناسی چندانی در ارتباط با محوطه‌های ذوب فلزات انجام نشده ابراز امیدواری کرد که انجام این بررسی نقطه آغازی برای مطالعات فلزکاری در محدوده شمال غرب ایران باشد.
بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری محدوده روستای کانیرش شهرستان مهاباد و باریکایه شهرستان سردشت –شمال غرب ایران با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید