وزیر فرهنگ عراق: کارشناسان ایرانی عضو بنیاد بین‌المللی «الیف» در مرمت طاق کسری حضور دارند/حسن ناظم: کارشناسان ایرانی درخواست حضور در مرمت طاق کسری داشتند

0 انتشار:

صدای میراث: وزیر فرهنگ و آثار باستانی عراق در دیدار با سیدعلی موسوی سردبیر سایت «دیپلماسی ایرانی» که توسط صادق خرازی معاون سابق وزارت امور خارجه و سفیر سابق ایران در یک دهه پیش راه‌اندازی شد، اعلام کرد: کارشناسان ایرانی عضو بنیاد «الیف» در مرمت طاق کسری با عراق همکاری می‌کنند.

به گزارش صدای میراث و براساس اعلام وزارت فرهنگ عراق، حسن ناظم در این دیدار که به اعلام او با حضور یک هیات رسانه‌ای از ایران در وزارت فرهنگ عراق برگزار شد، با اشاره به اهمیت همکاری‌های مشترک با ایران درخصوص وضعیت طاق کسری و درخواست ایران برای مرمت این تنها بازمانده باشکوه معماری ساسانی در جنوب بغداد و در منطقه المدائن این شهر به درخواست کارشناسان ایرانی برای حضور در مرمت طاق کسری اشاره کرد و گفت: کارشناسان ایرانی در حوزه آثار باستانی تمایل خود را برای مرمت و احیای آثار باستانی تخریب شده یا آسیب دیده عراق از جمله در زمینه مرمت طاق کسری به دولت عراق اعلام کرده‌اند.

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق اعلام کرد: کارشناسان ایرانی عضو تیم ائتلاف بین‌المللی الیف در حال حاضر مراحل مرمت طاق کسری را انجام می‌دهند.

بخشی از سقف طاق کسری یا ایوان مدائن همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی فرو ریخت و آنزمان بود که درخواست‌ها در ایران و عراق برای مرمت این اثر تاریخی ۱۸۰۰ ساله ساسانی در منطقه المدائن بغداد افزایش یافت.

منابع عراقی همانزمان به صدای میراث خبر دادند که فروریختن بخش‌هایی از سقف ایوان مدائن به دلیل بی‌توجهی دولت عراق در مرمت این اثر تاریخی و در اثر فرسایش طبیعی رخ داده است.

پس از آن بود که جمعی از کارشناسان و باستان‌شناسان ایرانی در نامه‌ای به وزارت میراث‌فرهنگی برای مرمت طاق کسری با هزینه شخصی خود اعلام آمادگی کردند.

وزارت میراث فرهنگی اما اعلام کرد تا عراق دعوت رسمی از ایران نداشته باشد، ایران برای مرمت طاق کسری اقدام نخواهد کرد.

همزمان با طرح این موضوعات بنیاد بین‌المللی الیف در سوئیس که به نجات‌بخشی آثار تاریخی در کشورهای درگیر تنش می‌پردازد درخواست مرمت طاق کسری را به دولت عراق ارایه کرد و دولت عراق نیز بلافاصله با این درخواست موافقت کرد.

چند هفته قبل اما معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی خبر داد که عراق از ایران دعوت کرده است تا در مرمت طاق کسری مشارکت داشته باشد.

این اعلام البته با اظهارنظر وزیر فرهنگ عراق در دیدار با یک هیات رسانه‌ای به سرپرستی سردبیر سایت دیپلماسی ایرانی اندکی قابل تامل است. چون حسن ناظم وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق در این دیدار گفته است، کارشناسان ایرانی عضو بنیاد بین‌المللی الیف در مرمت طاق کسری حضور دارند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید