عمرانی: باستان‌شناسی نیاز به برنامه مدون دارد/ فازهای مطالعاتی و پژوهش‌ها باید مداوم گزارش شوند

0 انتشار:

صدای میراث: رئیس پژوهشکده باستان شناسی از عملکرد ضعیف حوزه باستان شناسی خبر داد. او گفت: باستان شناسی ایران نیاز به برنامه ای مدون دارد و فعالیت های پژوهشی و فازهای مطالعاتی باید به صورت مداوم به پژوهشگاه گزارش شود.

به گزارش صدای میراث و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،بهروزعمرانی رییس پژوهشگاه ،این مطلب را در نشست با روسای پژوهشکده های پژوهشگاه که با ارایه گزارش پژوهشکده باستان شناسی همراه بود، مطرح کرد و گفت: فعالیت پژوهشگران و اعضای هیات علمی در پژوهشکده باستان شناسی بایستی ضابطه مند تر باشد و این امر نیازمند برنامه ریزی همراه با اهداف از پیش تعیین شده ، است.

وی تاکید کرد: اقدامات در پژوهشکده باستان شناسی باید با توجه به اولویت بندی مناطق، انجام و مورد ارزیابی قرار گیرد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه به تنظیم برنامه مدون در پژوهشکده باستان شناسی اشاره کرد و افزود: بزرگترین جامعه در بین پژوهشکده های حاضر در پژوهشگاه مربوط به باستان شناسی است، بنابراین نیازمند تهیه و تنظیم برنامه ای مدون در این حوزه هستیم .

عمرانی ادامه داد: استفاده از ظرفیت صد در صدی موجود در این حوزه از الویت های پژوهشگاه به شمار می رود به طوریکه برگزاری نشست ها و کارگاه های آموزشی و تخصصی و ارایه به موقع گزارش های عملکردی می تواند نقاط ضعف و قوت این حوزه را شناسایی و ما را در برنامه ها و اقدامات اجرایی آینده کمک کند.

عمرانی با بیان اینکه باستان شناسی نیازمند دستیابی به اولویت های کاری است، عنوان کرد: برای مطالعات باستان شناسی و سیر تحول و روند جریان فرهنگی بایستی اطلاعات مربوط به همه دوره ها موجود باشد.

وی خاطر نشان کرد: از سال گذشته طی مکاتباتی که با حوزه های مختلف داشته ایم، به طور مکرر اعلام شد که طبق قانون برنامه ششم توسعه ، روند فعالیت ها و فازها ی مطالعاتی بایستی به پژوهشگاه میراث فرهنگی گزارش شود.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم یک کار تیمی را در بخش های مختلف پژوهشگاه توسعه دهیم به طوریکه تمامی پژوهشکده ها در آن حضور داشته باشند، خروجی کارها و اقدامات حوزه های مختلف میراث فرهنگی  قابل توجه خواهد شد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یادآور شد:در طرح های پژوهشی مربوط به پژوهشکده باستان شناسی باید پژوهشکده های دیگر اعم از مردم شناسی، زبان شناسی و …همکاری داشته باشند.

در ادامه این نشست ، روح الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان شناسی،گزارشی از عملکرد این پژوهشکده در سال ۹۷ و ۴ ماهه نخست سال جاری ارایه داد و گفت: پژوهشکده باستان شناسی دارای پنج گروه پژوهشی مصوب شامل گروه های پژوهشی پیش از تاریخ، پیش از اسلام، دوران اسلامی، اشیاءفرهنگی – تاریخی و باستان شناسی زیر آب است.

وی به واحدهای غیر رسمی پژوهشکده اشاره کرد و افزود:نجات بخشی، مجوزها، برگزاری همایش ها و نشست ها ،  دبیر خانه دائمی گردهمایی باستان شناسی، نقشه باستان شناسی، همکاری های بین المللی ،کتابخانه و مرکز اسناد به عنوان واحدهای غیر رسمی این پژوهشکده به شمار می روند.

شیرازی در ادامه تعداد اعضای هیات علمی و کارشناسان پژوهشی این پژوهشکده را ۴۸ نفر اعلام کرد.

وی به برخی از وظایف کلی پژوهشکده اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی برای انجام پژوهش های باستان شناسی کشور، شناسایی پژوهش در خصوص دوران های مختلف تاریخی و اسلامی، تهیه اطلس باستان شناسی ، ایجاد موزه در محوطه ها و … از وظایف کلی پژوهشکده است.

رییس پژوهشکده باستان شناسی درباره اهداف اصلی این پژوهشکده عنوان کرد که نظارت، مدیریت و هدایت برنامه های پژوهشکده ، تهیه و تکمیل اطلس ، همکاری با سینمای مستند ایران، آموزش میدانی کار آموزان، فعالیت های پژوهشی در حوزه ایران فرهنگی و … از اهداف پژوهشکده باستان شناسیبه شمار می رود.

وی با بیان اینکه پژوهشکده باستان شناسی متولی امور مربوط به مدیریت و هدایت پژوهش های باستان شناسی در سطح کشور است، اظهار داشت: این پژوهشکده در قالب کاوش، بررسی و شناسایی، گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، مبادرت به فعالیت های علمی می کند.

شیرازی ادامه داد: جابجایی آثار باستانی ، ارزیابی برنامه های پژوهشی ملی و بین المللی ، برگزاری گردهمایی های سالانه ، همکاری با تمامی دستگاه های اجرایی دولت ، انجام فرایندهای اداری ، صدورمجوزهای بررسی و شناسایی و … از مهم ترین فعالیت های پژوهشکدهاست.

به گفته وی،پژوهشکده باستان شناسی در سال گذشته با صدور ۲۲۷ مجوز و در چهار ماه نخست امسال با صدور ۷۸ مجوز، نقش حاکمیتی ومدیریت علمی خود را در فعالیت های باستان شناسی کشور با نظارت بر اجرای برنامه ها ایفا کرده است.

رییس پژوهشکده باستان شناسی خاطر نشان کرد:سال گذشته در مجموع ۳۰ عنوان مقاله در مجله های علمی و پژوهشی، ۲۱ مقاله در سایر مجله ها و ۱۴ نسخه کتاب توسط کارشناسان این مرکزتالیف و گردآوری شده است  .

و ی افزود:در ۴ ماهه نخست امسال نیز۱۲ مقاله علمی و پژوهشی، ۸ مقاله در سایر مجله ها و ۵ نسخه کتاب توسط کارشناسان پژوهشکده تالیف و گردآوری شده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید