آسبادهای نشتیفان به ثبت جهانی نزدیک شدند/۳۰ آسباد از ۳۲ آسباد نشتیفان مرمت شدند/۶ آسباد آماده کار و ۲ آسباد مشغول به کار هستند

0 انتشار:

صدای میراث: ۳۰ آسباد از ۳۲ آسباد نشتیفان در شهرستان خواف واقع در استان خراسان رضوی مرمت شده و از این میان ۶ آسباد نیز آماده کار هستند.

۲ آسباد متعلق به علیمحمد اعتباری که چندی پیش نام او به فهرست گنجینه‌های زنده بشری در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزوده شد نیز اکنون مشغول به کار هستند.

به گزارش صدای میراث از نشتیفان، تعیین حریم آسبادهای نشتیفان با هدف ثبت جهانی این آسیاب‌های بادی کهن که قدمتی بیش از یکهزار سال دارند انجام شده است.

شهرستان خواف دارای ۱۳۰ آسباد در بخش‌های سنگاه، خرگه، تیزاب، مهرآباد و نشتیفان است که اکنون تعیین حریم آن‌ها در حال انجام است و مهمترین و سالم‌ترین‌ آسبادها نیز در نشتیفان قرار دارند.

آسبادها یا آسیاب‌های بادی در مناطقی احداث شده‌اند که جریان باد در آن‌ها مسدود نیست و سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در شهرستان خواف پره‌های چوبی این سازه‌های تاریخی را به حرکت درمی‌آورد و با گردش یک تنه درخت متصل به سنگ آسیاب گندم تبدیل به آرد می‌شود.

آسبادها به آن اندازه در شهرستان خواف اهمیت دارند که مردم نشتیفان به منظور تامین چوب مورد نیاز برای ساخت آسباد اقدام به ایجاد جنگل‌های محدود به منظور ساخت سازه‌های آسبادها کردند و این جنگل هنوز هم در حاشیه نشتیفان قابل مشاهده است.

احداث گورستان در مجاورت آسبادهای نشتیفان نیز با هدف جلوگیری از مسدود شدن کریدور بادی با احتمال ساخت ساختمان‌ها در مجاورت آسبادها توانسته است آسبادهای نشتیفان را تاکنون فعال نگاه دارد.

گفتنی است، گزارش ویدیویی آسبادهای نشتیفان و توضیحات کامل رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خواف در خراسان رضوی، به همراه توضیحات دکتر علی ملک‌عباسی مسئول برگزاری کمپ‌های بین‌المللی مستندنگاری معماری بومی و دیدار با علیمحمد اعتباری آسیابان آسبادهای نشتیفان و گنجینه زنده بشری را در بخش چندرسانه‌ای صدای میراث منتشر شده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید