۵۴ بنای تاریخی تا ۳ ماه آینده واگذار می‌شود

0 انتشار:

صدای میراث: مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به ضرورت تنوع کاربری‌ بناهای آماده واگذاری به بخش خصوصی، گفت: به‌زودی بانک اطلاعاتی از تمام بناهای تاریخی آماده‌ واگذاری ایجاد می‌شود.

هادی میرزایی با اشاره به این که ظرف ۳ ماه آینده،‌ مزایده  ۵۴ بنای تاریخی اعلام می‌شود به ایرنا گفت: یکی از بناهایی که قرار است به‌زودی در فهرست مزایده قرار بگیرد، بنایی است که پیش از این خانه «حکیم باشی» نام داشت و بسیار مطلوب است اگر یک پزشک این بنا را در اختیار بگیرد و پس از مرمت و احیاء اقدام به ویزیت بیماران در این بنا کند تا هویت بنا نیز حفظ شود.

میرزایی با اشاره به فرایند واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی، گفت: با وجود این که براساس قانون توسعه، واگذاری بناهای تاریخی وظیفه وزارت میراث‌فرهنگی است، اما برخی با آن مخالفت می‌کنند و حاضرند برای واگذار نشدن بنا به بخش خصوصی هزینه‌ کنند. در حالی که اگر این واگذاری‌ها انجام شود هم از تخریب بنا جلوگیری می‌شود و هم برای میراث‌فرهنگی سودآور است و می توان درآمدهای حاصل از این واگذاری‌ها را در بخش‌های میراثی هزینه کرد.

وی درباره مدت زمان بهره برداری بنا از سوی بخش خصوصی گفت: واگذاری بناها معمولا ۱۰ ساله است.

براساس اعلام صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی خانه بهشتیان، خانه یداللهی، حمام شیخ بهایی و خانه مغنی اصفهان، قلعه کنجانچم ایلام، عمارت کمندی، عمارت رفیعی، قلعه محمدخان دشتی خورموج، عمارت گلشن استان بوشهر، خانه جلال آل احمد در تهران، قلعه مدرسه خیرآباد بهبهان، خانه تیزنو و خانه سوزنگر دزفول در استان خوزستان، حمام نوبر، خانه ثقه الاسلام،خانه پروین اعتصامی، خانه علوی و خانه امیرپرویز تبریز، مجموعه کردشت ارس، کاروانسرای گویجه بئل هریس در استان آذربایجان شرقی، حمام قدمگاه نیشابور در استان خراسان رضوی، عمارت حشمت اللشگر وآب انبار سرخه استان سمنان، حمام تنکابنی، خانه زینعلی و اسدی، خانه میریان زاده و خانه خطیبی قزوین، منزل جواهری و عمارت خسرو آباد سنندج کردستان از جمله بناهایی هستند که در فهرست یادشده قرار دارند.

همچنین خانه زرشکیان کرمانشاه، خانه غفاری کرمان، خانه فاطمی و خانه میرشهیدی گرگان و کاخ خوش ییلاق آزاد شهر استان گلستان، کاروانسرای تی تی سیاهکل، هتل ایران رشت، حمام مریان (آق اولر) تالش، خانه صادقی لاهیجان در استان گیلان، خانه ابوالقاسم پور، خانه غروی، خانه کشفی، خانه بزرگمهری، خانه ایران پور و خانه مستجاب الدعوه بروجرد در استان لرستان نیز از جمله دیگر بناهای آماده واگذاری صندوق احیاء هستند.

قلعه بهادری روستای اسفندان کمیجان در استان مرکزی،خانه نجفی بابل، کاروانسرای کمبوج، خانه‌های شفاهی، عبادی و قریشی آمل در استان مازندران، کاروانسرای تاج آباد بهار، کاروانسرای فرسفج در استان همدان، خانه کاشفی و کازرونی یزد دیگر بناهایی هستند که در فهرست واگذاری‌های صندوق قرار خواهند گرفت.

میرزایی ابراز امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت رسانه ها و خبرنگاران فعال در حوزه میراث فرهنگی، کنشگران اجتماعی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی محلی، استانی و سراسری زمینه ایجاد فضای رقابتی و مشارکت حداکثری جهت مرمت، احیاء و بهره‌برداری از بناهای مورد اشاره فراهم شود.

به گفته او، قرار است حدود ۲۰ بنا در یک بخش و ۳۰ بنای دیگر در بخش دیگر حداکثر تا ۳ ماه آینده واگذار شوند که آگهی مزایده به همراه جزئیات واگذاری بناها به زودی از طریق درج در روزنامه‌های کثیرالانتشار به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید