هخامنشی‌ها نخستین نیروی دریایی جهان را تاسیس کردند

0 انتشار:

صدای میراث: مدیر مرکز پژوهش‌های موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان استرالیا گفت: طبق شواهد تاریخی مستند می‌توان ثابت کرد که تاسیس نخستین نیروی دریایی جهخامنشیهان در دوره داریوش هخامنشی بود.

به گزارش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، «آوی باخنهایمر» امروز «سه شنبه» در نشست تخصصی دریانوردی در امپراتوری هخامنشی که به همت پژوهشکده باستان‌شناسی و ارگان‌های مرتبط دولتی برگزار شد، با تاکید بر اهمیت مطالعه روابط ایرانیان و منابع آبی در دوره هخامنشی گفت: با وجود اسناد تاریخی و باستان‌شناسی درباره تعامل ایرانیان با منابع آبی، کمتر به نوع و ماهیت آن پرداخته شده است.

وی افزود: هخامنشیان نه تنها به مدیریت و بهره‌برداری از منابع رو زمینی جهان اطراف خود مشغول بودند بلکه با فرستادن ناوگان‌های اطلاعاتی به کاوش در دریاهای اطراف خویش، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها نیز می‌پرداختند.

باخنهایمر با تاکید بر اینکه نخستین نیروی دریایی ثابت جهان در دوران داریوش یکم هخامنشی تاسیس شد گفت: هخامنشیان در دوران خود در یک کشاکش ژئوپولتیک گرفتار بودند که نقطه اتکا و ثقل آن دریانوردی در مدیترانه بود.

وی افزود: در این دوران سه نیروی دریایی عظیم شامل یونانیان، فینیقی‌ها و مصریان عملا حکمرانی دریای مدیترانه را برعهده داشتند و چون برای هخامنشیان که روی زمین ارتش منظم و موفقی تشکیل داده بودند، سیطره بر دریاها اهمیت داشت، پس از بازگشت خشایارشا از نبرد با یونانیان، سیاست آن‌ها در کنترل این سه نیروی دریایی همواره یکی از مهمترین جنبه‌های روابط خارجی شاهنشاهی باستانی هخامنشی بود.

محقق زبان‌شناسی خاور نزدیک موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان استرالیا با اشاره به اینکه در دوران هخامنشیان بخش مهمی از منابع انسانی و مادی در ساحل دریاهای آزاد قرار داشته گفت: منابع تاریخی نشان می‌دهد که هخامنشیان تا چه حد بر مدیریت منابع آبی تاکید داشتند و چگونه به کاوش در ساحل شرقی آفریقا و سواحل رودخانه سند پرداختند.

وی به مطالعات صورت گرفته در مورد سکه‌شناسی در حوزه دریانوردی اشاره کرد و افزود: نقوش منقوش بر روی سکه‌ها نیز نشان می‌دهند که ناوگان هخامنشی از چه اجزایی تشکیل و چگونه سازماندهی شده است.

باخنهایمر سرعت کشتی‌های دوران هخامنشی را بین ۴ تا ۱۴ کیلومتر تخمین زده و گفت: یکی از ابداعاتی که در ساخت کشتی در دوران هخامنشی اتفاق افتاده ساخت کشتی‌های ۳ ردیف پارویی بوده که در جنگ‌ها از سرعت و قابلیت دفاعی ویژه‌ای برخوردار بودند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید