۷۰ درصد از مرمت مسجد جامع در آتش سوخته ساری به اتمام رسید

0 انتشار:

صدای میراث: ۷۰ درصد پروژه مرمتی مسجد جامع تاریخی ساری از نظر فنی به انجام رسید.

به‌گزارش سازمان میراث‌فرهنگی، با گذشت حدود ۹ ماه از حادثه آتش سوزی مسجد جامع ساری و تشکیل سریع ستاد بازسازی این مسجد قدیمی به دستور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، روند بازسازی و مرمت این اثر مربوط به قرون اولیه اسلامی- دوره قاجار تا ۷۰ درصد پیش رفته و تنها بخش های مربوط به  تاسیسات، کف سازی و درب و پنجره باقی مانده است.

بر اساس این گزارش ۱۷ میلیارد تومان برآورد خسارات وارد شده به مجموعه این اثر اعم از امامیه، شبستان غربی و شرقی، ایوان اصلی جنوبی، شبستان شمالی و تاسیسات مکانیکی و برقی بود که سهم میراث فرهنگی ۸ میلیارد تومان و بقیه سهم حوزه های مسکن و شهرسازی، اوقاف و امور خیریه و ستاد مدیریت بحران به عنوان دستگاه های مشارکت کننده در پروژه است.

در حال حاضر ۶۰ نفر در این پروژه مشغول به فعالیت هستند و اجرای پروژه با پیمانکاری شهرداری و تحت نظارت میراث فرهنگی در حال اجرا است.

مرمت پروژه بر اساس طرح مرمتی سال ۹۱ اجرا می شود و هیچ گونه تغییری در هویت و سیمای مسجد ایجاد نشده است.

گفتنی است، مسجد جامع ساری واقع در حاشیه بازار قدیمی نرگسیه مرکز این شهر در  ۲۱ تیر ماه ۹۷ طعمه حریق شد و به فاصله چند روز ستاد بازسازی مسجد به دستور رییس سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد و کار بازسازی را آغاز کرد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید