دوشنبه, ۰۷ خرداد, ۱۴۰۳

قلعه ایلخانی-صفوی میناب مرمت شد

0 انتشار:

فاز دوم مرمت قلعه هزاره میناب که از خردادماه سالجاری آغاز شده بود به پایان رسید. این قلعه تاریخی مربوط به دوره صفوی و ایلخانی است.

به گزارش معاونت میراث‌فرهنگی؛ قلعه هزاره میناب یکی از آثار تاریخی شهرستان میناب در استان هرمزگان است. این قلعه تاریخی که قدمت آن به دوره صفوی و ایلخانی می رسد، فاز دوم مرمت آن توسط اداره میراث‌فرهنگی استان هرمزگان به پایان رسید.

«عباس نوروزی» معاون میراث‌فرهنگی استان هرمزگان با اعلام این خبر گفت: قلعه هزاره میناب یکی از آثار ارزشمند استان هرمزگان است که قدمت آن به دوره ایلخانی می‌‌رسد اما به دلیل بازسازی‌هایی که در دوره‌های متعدد تاریخی صورت گرفته بخش‌های عمده‌ای از این قلعه تاریخی از معماری صفوی برخوردار است.

او گفت: این بنای تاریخی که در گذشته کاربری نظامی، دیده‌بانی و مراقبت از شهر را به عهده داشته متاسفانه بخش اعظم آن به دلیل فرسایش طبیعی و دخل و تصرف‌هایی که توسط مردم صورت گرفته از بین رفته بود.

آنطور که نوروزی می‌گوید: در فاز دوم مرمت قلعه هزاره میناب اقدامات مرمتی شامل کرسی‌چینی، استحکام‌بخشی پی به وسیله سنگ، مرمت بخش‌هایی از دیواره و برج جنوب غربی قلعه و همچنین اقدامات دوخت و دوز با استفاده از مصالح خشت صورت گرفته است. به طوری که در فاز دوم حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ قالب خشت در مرمت بنا به کار گرفته شد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید