کتاب «خوزستان پشت خاکریز سیلاب» با آثار مطبوعاتی کشور منتشر شد

0 انتشار:

صدای میراث: کتاب «خوزستان پشت خاکریز سیلاب» با تالیف و گردآوری مجتبی گهستونی مسئول بخش تشکل‌های صدای میراث و از فعالان میراث‌فرهنگی خوزستان و روزنامه‌نگار منتشر شد.

«خوزستان پشت خاکریز سیلاب» عنوان کتابی است که یکصد گزارش، یادداشت و مصاحبه درباره سیلاب بهار ۱۳۹۸ خوزستان توسط خبرنگاران و دیگر نویسندگان تهیه و در رسانه‌های استانی و کشوری منتشر شده است را جمع ‌آوری و بازنشر داده است.

گردآورنده این کتاب و جمع‌آوری ۱۰۰ اثر مطبوعاتی توسط «مجتبی گهستونی» از روزنامه‌نگاران با سابقه خوزستانی انجام شده است که خود در بحران سیلاب خوزستان در بهار ۱۳۹۸ بیش بر ۱۵ گزارش در روزنامه‌های ایران و جام‌جم منتشر کرد.

مجتبی گهستونی درباره این کتاب گفت: عنوان کتاب خوزستان پشت خاکریز سیلاب به گزارشی تعلق دارد که در روزنامه جام‌جم به قلم اینجانب منتشر شد. همچنین کتاب خوزستان پشت خاکریز سیلاب توسط انتشارات ترآوا در ۴۲۶ صفحه منتشر شده است.

مولف و گردآورنده کتاب افزود: علاوه بر انتشار یکصد گزارش، تحلیل و مصاحبه از ۶۰ روزنامه‌نگار و تحلیلگر، عکس‌های «مهدی پدرام‌خو» از سیلاب، همچنین پیشخوان رسانه‌های کشور که در صفحه نخست خود سیلاب خوزستان را پوشش ویژه دادند، به همراه عکس خبرنگاران و عکاسانی که در بحران سیلاب سماجت فراوانی برای پوشش لحظه‌ای سیلاب داشتند منتشر شده است. علاوه بر «مهدی مرادی» که شعری درباره سیلاب سروده و در کتاب منتشر شده است، طراحی جلد این کتاب را «عادل اعطا» انجام داده است.

وی گفت: کتاب مورد نظر به هیچوجه سعی در نقد و یا تمجید مسئولان ندارد و با انتشار اصل گزارش‌های منتشر شده در مطبوعات و خبرگزاری‌ها و یا پایگاه‌های خبری به نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در مواقع بحران برای تهیه گزارش می‌پردازد و ابعاد مختلف سیلاب خوزستان به واسطه گزارش‌های میدانی و همنشینی با مردم و یا گفت‌وگو با مسئولان را کنکاش می‌کند و تلاش دارد تا از جامعه خبری کشور تقدیر کند.

گهستونی یادآور شد: نتیجه سفر روزانه به برخی شهرها و ده‌ها روستای درگیر سیلاب در خورستان باعث شد تا گزارش، مصاحبه‌ها و تحلیل‌های مختلف در رسانه‌های چاپی و اینترنتی منتشر شود و تلاش برخی همکاران رسانه‌ای و سماجت آن‌ها در تهیه مصاحبه میدانی و عکس باعث شد تا ترغیب به جمع‌آوری بخشی از صدها نوشتار منتشر شده در رسانه‌های استانی و ملی شوم.

این روزنامه‌نگار خوزستانی گفت: سیلابی که در خوزستان موجب شد تا به بیش از ۲۵۰ روستا آسیب وارد شود و خسارت به ۸۰۰ واحد مسکونی شهری و ۸۷۰۰ واحد مسکونی روستایی وارد شود و آواره شدن ۵۴ هزار دانش‌آموز و آبگرفتگی و تخریب ۱۲۰ مدرسه را به دنبال داشته باشد، حتما باید مورد توجه رسانه‌ها در ابعاد مختلف قرار بگیرد. لذا حجم خسارت‌های وارد شده به خوزستان و گستردگی آن باعث شد تا افراد بیشمار دست به قلم ببرند و گوشه‌هایی از این بحران را یا گزارش کنند یا در مقام تحلیل بررسی کنند.

گفتنی است در کتاب «خوزستان پشت خاکریز سیلاب» گزارش، مصاحبه، تحلیل و یادداشت‌هایی از «حبیب‌الله بهرامی»، «ارمغان بهداروند»، «مرتضی آژند»، «دلال آلبوشهبازی»، «شهرزاد امیری»، «محمد باریکانی»، «مهناز بنی‌تمیم»، «ترانه بنی‌یعقوب»، «اکبر ترکان»، «ابوالقاسم رحمانی»، «امیرحسین رحمانی»، «سپیده رشیدپوریایی»، «زهرا رفیعی»، «فاطمه زورمند»، «سمیرا زمانی»، «مهتاب جودکی»، «مریم جم»، «زهرا چوپان‌کاره»، «حمید حاجی‌پور»، «روح‌الله حجازی»، «حسام‌الدین حسینی»، «سمیرا حسینی»، «علی حبیب‌نژاد»، «کبریا حسین‌زاده»، «یوسف حیدری»، «فرشید خدادادیان»، «محمد درویش»، «مهرنوش دژم»، «ندا رضاپور»، «محمد سرابی»، «لیلا شوقی»، «امین شول سیرجانی»، «عالیه شکربیگی»، «محمد صوفی»، «حمید ضیایی‌پرور»، «زهرا غفاری»، «الهام فخاری»، «زینب فرحانی»، «طیبه قاسمی»، «مهدی قمشی»، «زهرا کاظمی‌منش»، «رضا کربلایی»، «کوثر کریمی»، «پرویز کردوانی»، «ناصر کرمی»، «زهرا کشوری»، «شهرام گراوندی»، «مجتبی گهستونی»، «عطیه لباف»، «ستاره لطفی»، «فاطمه محمدنژاد»، «کاوه مدنی»، «فاطمه محمدزاده»، «لیلا مرگن»، «احمد مسجدجامعی»، «فریبرز مسعودی»، «علیرضا معزی»، «نسترن یوسف بکیان»، «سید مصطفی هاشمی‌طبا»، «شهرزاد همتی» و… منتشر شده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید