پنج شنبه, ۰۴ مرداد, ۱۴۰۳

خانه قاجاری شهرضا را شبانه با خاک یکسان کردند/وزارت میراث‌فرهنگی ممنوعیت تخریب خانه تاریخی مهدوی را ابلاغ کرده بود

4 انتشار:

صدای میراث: دوستداران میراث‌فرهنگی در شهرضا از توابع استان اصفهان با ارسال تصاویری از تخریب شبانه خانه تاریخی مهدوی که واجد ارزش‌های ثبت ملی بود و از دست رفتن تلاش‌ها برای ثبت ملی این خانه در فهرست آثار تاریخی کشور خبر دادند.

خانه تاریخی مهدوی با مساحت ۱۳۰۰ متر از خانه‌های دارای ارزش های ثبت ملی در فهرست آثار ملی کشور بود که شب گذشته با استفاده از بیل مکانیکی بیش از ۸۰ درصد این خانه به طور کامل تخریب شد.

فعالان میراث‌فرهنگی در استان اصفهان به صدای میراث اعلام کردند که تخریب خانه قاجاری مهدوی با مساحت ۱۳۰۰ مترمربع از دو سال قبل مطرح شد و در استعلام از اداره میراث فرهنگی استان اصفهان ممنوعیت تخریب این خانه ابلاغ شده بود.

به گفته این فعالان پیشتر یکی از احیاگران بناهای تاریخی پیشنهاد خرید خانه تاریخی مهدوی و مرمت و احیای آن را مطرح کرده بود که این درخواست با مصوبه شورای شهر شهرضا برای تخریب این خانه تاریخی و احداث پارکینگ رد شد.

براساس اطلاعاتی که فعالان میراث فرهنگی در اختیار صدای میراث قرار داده‌اند، پس از این مصوبه ورثه مالک (مرحوم مهدوی) این بنای تاریخی به تدریج از دو هفته قبل دست به تخریب این خانه تاریخی زدند و کارگران ابتدا داخل خانه را تخریب کردند و سرانجام دیشب تمامی این خانه تاریخی با بولدوزر محو و با خاک یکسان شد.

به گفته فعالان میراث‌فرهنگی در استان اصفهان طی این دو هفته به شهرداری شهرضا نیز برای جلوگیری از تخریب این خانه تاریخی واجد ثبت در فهرست آثار ملی مراجعه شده و شهرداری به آن‌ها اعلام کرده است که کاری از دست آن‌ها برنمی‌آید. چون مصوبه شورای شهر شهرضا بر تخریب این خانه و احداث پارکینگ به جای آن تاکید داشته است. بنابراین فعالان میراث فرهنگی باید به اداره میراث فرهنگی مراجعه کنند. طی مراجعات نیز فعالان میراث فرهنگی بین شهرداری و اداره میراث فرهنگی پاسکاری شدند تا سرانجام خانه تاریخی مهدوی نیز از بناهای تاریخی ایران حذف شود.

اداره میراث‌فرهنگی استان اصفهان و شهرضا نیز هیچ تلاشی برای جلوگیری از تخریب این خانه تاریخی نکرده است و تنها شب گذشته و پس از تخریب کامل این خانه تاریخی بود که شهرداری شهرضا در محل حاضر شد و براساس گفته فعالان میراث فرهنگی ظاهرا به توقیف بیل مکانیکی اقدام کرد.

خانه تاریخی مهدوی متعلق به اوایل دوره قاجار با تلاش فعالان میراث فرهنگی مقدمات ثبت ملی را پشت سر می‌گذاشت و خانه تاریخی مهدوی به عنوان یکی از بناهای واجد ارزش‌های ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده بود و جزو آثار ستاره‌دار تاریخی طبقه بندی شده بود. اما حالا با تلاش ورثه مرحوم مهدوی و البته مصوبه شورای شهر شهرضا برای اتحداث پارکینگ به جای این خانه تاریخی به تلی از خاک تبدیل شده است.

 

 

 

print

Discussion۴ دیدگاه

  1. اینطور که پیداست همه مسئولین دست به دست هم دادن تا این کارو بکنن

  2. واقعا تاسف داره که افرادی اینگونه میراث فرهنگی شهرمون رو نابود میکنند لطفا رسیدگی کنید مسئولین محترم!!!!!!!!!!!!!!
    این بنا ها بعد گذر از دوره های مختلف تاریخ
    سالم موندن و حالا در این دوره که سطح اگاهی مردم بالاتر از قبل هست خراب میشن

  3. حیف و صد حیف .. به این جماعت بی فرهنگ کوته فکر ..بی لیاقت …بی احساس … پول پرست ..

  4. این خونه اخیرا کاملا مخروبه و متروکه بود. خدا پدرشونو بیامرزه که مردم محله را از دست اینجا و خطراتش نجات دادن

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید