دوشنبه, ۰۷ اسفند, ۱۴۰۲

کشف بیش از ۶هزار یافته فرهنگی در غار قلعه کرد آوج

0 انتشار:

فصل نخست کاوش مشترک ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج استان قزوین به کشف و ثبت بیش از ۶هزار یافته فرهنگی در محوطه از دو گمانۀ مورد مطالعه منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حامد وحدتی نسب، سرپرست ایرانی نخستین فصل از کاوشهای باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج واقع در استان قزوین امروز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت: پیشتر و در خلال بررسی های باستان شناختی استان از بررسی خاک دپو شدۀ حاصل از حفریات قاچاق در این غار، ۳۵ قطعه دست­ساختۀ سنگی کشف شد.

به گفته این باستان شناس، این مجموعه، با توجه به حضور سرپیکان­های موستری، سرپیکان لوآلوآ، خراشنده­های یک­جانبی و دوجانبی و تراشه­های برداشت شده با فناوری لوآلوآ توسط سلیمانی و علی بیگی به دورۀ پارینه­سنگی میانی منتسب شده بود.

او در ادامه به برخی از ویژگی های خاص این محوطه از جمله ماهیت (غار) و دارا بودن نهشته­های باستان­شناختی، قرارگیری در حد فاصل زاگرس و محوطه­های شمال فلات مرکزی و نیز امکان یافتن بقایای زیستی چون گرده­های گیاهی در کنار دست­ساخته­های سنگی و بقایای استخوانی اشاره کرد .

وحدتی نسب گفت: با توجه به این ویژگی ها کاوش در غار قلعه کرد آوج با هدف روشن کردن وضعیت نوسانات اقلیمی لبه­ی غربی فلات مرکزی و چگونگی رابطه­ آن با سازمان فناوری گروه­های انسانی ساکن در این پهنه در طول دوران پلیئستوسن و نیز بررسی رابطه­ میان صنایع سنگی دوره پارینه­ سنگی زاگرس و شمال فلات مرکزی انجام شد.

وی بررسی چگونگی بر هم کنش میان پراکنش، کیفیت و کمیت منابع (ماده­ی خام سنگی، منابع غذایی، منابع آب شیرین و..)، نوسانات اقلیمی و جذب گروه­های انسانی به چشم­انداز حوزه­ مورد مطالعه و نیز دستیابی احتمالی به بقایای اسکلتی انسان عصر پارینه­سنگی از دیگر اهداف این کاوش اعلام کرد.

او اظهار داشت: در پایان فصل نخست بیش از ۶هزار یافته فرهنگی در محوطه از دو گمانۀ مورد مطالعه به ثبت رسید.

وی گفت: بقایای استخوانی شامل اسب، گوزن و خرس بود و بیشینۀ دست افزارهای سنگی متعلق به پارینه سنگی میانی (بازۀ زمانی ۲۰۰ هزار تا ۴۰ هزار سال پیش) بودند.

وحدتی نسب افزود: مطالعات آزمایشگاهی تعیین سن مطلق نمونه­ها با استفاده از تکنیک AMS و همچنین مطالعات میکرومورفولوژی و رسوب شناسی در حال حاضر در موزۀ انسان شناسی پاریس در دست اقدام است و کار برروی بقایای جانوری و دست افزارهای سنگی در دانشگاه تربیت مدرس به زودی آغاز خواهد شد.

او از کشفیات قابل توجه در این غار به وجود بقایای متعدد از اسب وحشی و سرپیکانهای شکار ویژۀ پارینه سنگی میانی اشاره کرد و گفت:  با توجه به اهمیت این محوطه قرار است فصل دوم کاوش در محوطه با همکاری متخصصین ایرانی و فرانسوی و با حمایت مالی اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین در تابستان ۱۳۹۸ انجام شود.

نخستین فصل از کاوشهای باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج واقع در استان قزوین توسط هیئت مشترک ایران و فرانسه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری و حمایت مالی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین  انجام شد و سرپرست فرانسوی این کاوش ژیل بریون از موزۀ انسان شناسی پاریس بود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید