تلاش ایران برای اقناع یونان در استرداد اموال تاریخی/معاون میراث‌فرهنگی در دیدار با سفیر یونان: ایران بازار جهانی را برای قاچاقچیان اشیای تاریخی ناامن کرده است

0 انتشار:

صدای میراث: معاون میراث‌فرهنگی در دیدار با سفیر یونان در تهران بر لزوم همکاری‌های مشترک و تبادل تجربیات در زمینه استرداد اموال فرهنگی – تاریخی تاکید کرد.

به گزارش معاونت میراث‌فرهنگی، محمدحسن طالبیان با اشاره به تشکیل مجمع تمدن‌های کهن با حضور کشورهای صاحب تمدن، همچون ایران و یونان و چین با موضوع اصلی مبارزه با قاچاق اشیای تاریخی و استرداد اموال فرهنگی – تاریخی با تکیه بر دیپلماسی فرهنگی گفت: ایران یکی از موفق‌ترین کشورها در استرداد بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ اثر تاریخی – فرهنگی بویژه از سال ۱۳۹۳ است که همین اقدامات موجب ناامن شدن بازار جهانی برای قاچاق و فروش اموال فرهنگی شد.

معاون میراث‌فرهنگی همچنین به اقدامات ایران در بازگرداندن اموال فرهنگی – تاریخی عراق، افغانستان و برخی کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: ایران نیز همچون یونان با غارت، سرقت و قاچاق اموال تاریخی طی دو قرن اخیر مواجه بوده و امید است با همکاری و اتخاذ راهکارهای مناسب، زمینه بازگشت گنجینه‌های سرقت شده فراهم شود.

طالبیان همچنین از پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های مجمع تمدن‌های کهن در ایجاد جنبش همکاری هدفمند بین‌المللی با تمرکز بر استرداد اموال تاریخی – فرهنگی مسروقه در چارچوب بیانیه‌ها و در قالب یک طرح مشترک خبر داد و خطاب به سفیر یونان در تهران افزود: این پیشنهاد با اعلام موافقت وزیر فرهنگ یونان و درخواست وی برای بازدید از ایران در ماه‌های سپتامبر یا اکتبر و برگزاری وبیناری با حضور مسئولان یونان در صورت ادامه شرایط کرونا همراه بود.

طالبیان همچنین با اعلام آمادگی ایران برای فراهم‌سازی بازدید مجازی از موزه‌ها و آثار ثبت جهانی شده ایران، برگزاری وبینارهای پایگاه‌های جهانی با دیگر مراکز جهانی در شرایط محدودیت‌های کرونایی و بررسی روند ثبت پرونده‌های مشترک میراث ناملموس، از آمادگی کشورمان برای همکاری موزه‌ای و نمایشگاهی به صورت مجازی خبر داد.

دیمیتری الکساندر اکیس سفیر یونان در ایران نیز با تاکید بر اینکه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در جهان پرچالش امروز، ابزار مهمی برای ترویج و تحکیم صلح میان جوامع و ملت‌هاست از علاقه‌مندی یونان برای استفاده از تجربیات ایران و همکاری در استرداد اموال فرهنگی تاریخی خبر داد.

وی با اشاره به اینکه دریونان، امور گردشگری و فرهنگی چارچوب‌های جداگانه‌ای دارند و وزارت فرهنگ یونان صرفا به موضوعات فرهنگی می‌پردازد افزود: به منظور  گسترش همکاری‌های فرهنگی در ایجاد موزه‌های مجازی، میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس پیشنهاد یونان انعقاد تفاهمنامه جامع با موضوع میراث‌فرهنگی است.

برگزاری یک سمینار با تمرکز بر تخت‌جمشید و اکروپلیس با هدف گسترش مشترکات فرهنگی دو ملت از دیگر پیشنهادات سفیر یونان در دیدار با معاون میراث فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی بود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید