دولت فعالان صنایع‌دستی و فرش دستباف را از پرداخت مالیات معاف کرد

0 انتشار:

صدای میراث: معافیت مالیاتی فعالان صنایع‌دستی کشور در جلسه صبح امروز دولت برقرار ماند.

به گزارش وزارت میراث فرهنگی، در جلسه کمیسیون اقتصادی هیئت دولت که صبح امروز دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹ برگزار شد، معافیت ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم به قوت خود باقی ماند.

علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز اعلام کرد: براساس ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد کارگاه‌های فرش دستباف و صنایع‌دستی و شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های تولیدی مربوطه از پرداخت مالیات، معاف هستند.

او افزود: در شهریور سال گذشته پیشنویس لایحه اصلاح معافیت‌های مالیاتی مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی تهیه و به کمیسیون اقتصادی هیئت دولت ارسال شد تا ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم حذف شود. به همین منظور برای حذف نشدن آن با نمایندگان مجلس شورای اسلامی رایزنی‌هایی انجام شد و با وزیر اقتصاد و امور دارایی و معاون اول رئیس‌جمهوری نیز در این زمینه مکاتبه شد.

مونسان گفت: معاون صنایع‌دستی در جلسه‌ای که با معاون حقوقی و معاون اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، مراتب اعتراض خود را نسبت به حذف ماده ۱۴۲ اعلام کرد و قرار شد در پیشنویس موردنظر، معافیت ماده ۱۴۲ به‌قوت خود باقی بماند و سازمان امور مالیاتی متن پیشنویس لایحه خود را برای اشخاص حقیقی تا سقف ۲میلیارد ریال درآمد سالانه اصلاح کند.

او تصریح کرد: پس از برگزاری نشست‌های متعدد کارشناسی و با تلاش‌های مستمر و پیگیری‌های جدی معاونت صنایع‌دستی، صبح امروز در جلسه کمیسیون اقتصادی هیئت دولت مصوب شد تا معافیت ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم به قوت خود باقی بماند. این موضوع از مطالبات اصلی و دغدغه‌های جدی ذینفعان حوزه صنایع‌دستی کشور بود و پرداختن به آن از اولویت‌های وزارتخانه است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با تصویب این مصوبه، دغدغه کارگاه‌های تولیدی صنایع‌دستی برطرف می‌شود و با توجه به اینکه در سال جهش تولید قرار داریم پرداختن به موضوعات صنایع‌دستی و رفع مشکلات هنرمندان و صنعتگران به‌ویژه در دوران کرونا جز اولویت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید