درخواست ضرغامی از مردم: درخانه بمانید و سفر نکنید/وزیر میراث‌فرهنگی: دفاتر خدمات مسافرتی سفرهای ارزان برای پساکرونا تدوین کنند/بخشی کردن گردشگری خیانت است/وزیر میراث‌فرهنگی: نگران سونامی گردشگری در پساکرونا هستم

0 انتشار:

صدای میراث: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نشست ویدیویی با تشکل‌های حرفه‌ای استانی انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی از آن‌ها خواست سفرهای ارزان برای مردم تدارک ببینند چون بزعم عزت‌الله ضرغامی سفر حق همه مردم است نه یک گروه خاص.

به گزارش وزارت میراث‌فرهنگی، اعلام کرد: هر کس گردشگری را قطب‌بندی کند خیانت کرده است چون سفرهای زیارتی در کنار سفرهای سیاحتی حق مسلم مردم ایران است. ما این اشتباهات را داشتیم، درک و فهم درستی در این خصوص نشد. عده‌ای کاسب کار آمدند و از این شرایط کاسبی کردند و گفتند این‌ها یک مجموعه هستند و آن‌ها یک مجموعه دیگر، دینی‌ها و زیارتی‌ها یک مجموعه هستند و غیردینی‌ها یک مجموعه دیگر. من جلسات فراوانی در خصوص شادی، گردشگری و اوقات فراغت و تفریحات مردم گذاشتم، به نظر من همه این موارد، نیاز جدی روح و روان ملت شریف ایران است.

ضرغامی افزود: امروز مردم خوب ما می‌دانند که بعد از مشهد و قم، شاهچراغ شیراز جایگاه سوم زیارتی کشور است و بسیاری از مردم که به این استان سفر می‌کنند هم انگیزه زیارتی برای مضجع شریف این دو بزرگوار دارند و هم تاریخ شنیدنی آن. در کنار تمام این موارد این استان سایر جاذبه‌های گردشگری را در همه ابعاد دارد.»

او افزود: در کارها باید فوری موانع را بررسی و سپس رفع کنیم. انشالله از هفته آینده برنامه‌های صبحانه کاری خود را از سر می‌گیرم. دیدار با سردار اشتری فرمانده محترم ناحا جزو اولین صبحانه‌ها خواهد بود تا با یکدیگر مشکلات را بررسی کنیم و ببینیم مشکلاتی که به ناجا بر می‌گردد چیست.»

او ادامه داد: «با کمک شما موانع را بر می‌داریم. این دولت آمده است تا موانع را بردارد و راه را باز کند و از پشت میز پا بشود و به میدان برود زیرا مشکلات باید در میدان حل شود.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خطاب به انجمن‌های صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سراسر کشور گفت: «دو توصیه و درخواست دارم، یکی بسته‌های متنوع گردشگری و دیگری گردشگری ارزان قیمت است که شما باید در این خصوص کمک کنید. البته الان کرونا است و اوضاع متفاوت است.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید کرد: «اگر برنامه‌ریزی خوبی انجام شود بخش عظیمی از گردشگری و اهداف ما از این بخش تامین می‌شود، طبیعت‌گردی، مکان‌های تاریخی مزیت نسبی ما هستند. من برای گردشگری سلامت، دریایی، کشاورزی، تاریخی، ماجراجویانه،‌ کوهستان، کویر و… به شکل مستقل برنامه‌ریزی می‌کنم و پروژه محور به سمت جلو پیش می‌روم. نقطه قوت من که دارم از آن استفاده می‌کنم، بدنه ارزشمندی است که در این حوزه و در بخش‌خصوصی وجود دارد که مرتب به آن اشاره می‌شود و من با این اتکا جلو می‌روم.»

 وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «بسته‌های متنوع گردشگری نیاز داریم تا با یک تعطیلی همه  به سمت شمال نروند و جاده‌ها بسته شود، مگر فقط شمال ظرفیت گردشگری ماست، همه جای کشور ظرفیت گردشگری دارد. البته یک مقدار در این خصوص کار انجام شده اما اصلا کافی نیست. باید مردم را آگاه و اطلاع‌رسانی کنیم، اطلاع رسانی با من است. یکی از مزیت‌های نسبی من وقتی آمدم به این حوزه سابقه‌ام در اطلاع‌رسانی است.»

او ادامه داد: «در حوزه رسانه بچه‌های تلویزیون و رسانه قول دادند، هرکاری بتوانند برای من انجام می‌دهند. من این کار را شروع کردم شما باید کمک کنید و بسته‌ها را به من ارائه دهید.»

ضرغامی تصریح کرد: «قول می‌دهم زیرنویس‌های تلویزیون در خدمت این کار بیاید و مرتب به مردم بگوید کجا بروند، این کارماست.  فکرنکنیدکهاینزیرنویس‌هااگهیبازرگانیمی‌شودوبایدپولبدهید. کاری می‌کنم که این اتفاقات نیفتد. همین استان فارس اقای سهرابی به منزله اینکه من از طرف آقای عسگری به او بگویم، تلقی می‌کند و این کار را در استان فارس برای معرفی جاذبه‌های گردشگری عملیاتی می‌کند.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: «بسته‌های گردشگری را عملیاتی کنیم وگرنه غافل‌گیر می‌شویم همه می‌روند شمال و جاده‌ها بسته می‌شود. چرا باید بقیه جاها خالی بماند.»

او تأکید کرد: «نکته آخر این است که باید بر روی گردشگری ارزان فکر کنید، گردشگری حق همه مردم هست، گردشگری لاکچری نیست و متعلق به همه است و من به بعضی اقایان گفتم که علما ما فرهنگشان این بوده از یک نقطه دنیا می‌رفتند به یک نقطه دیگر و هزاران کیلومتر را طی می‌کردند تا در محضر یک یک استاد باشند و بیاموزند و دوباره بر می‌گشتند.»

او ادامه داد: « ما نسل قدیم هر وقت می‌خواستیم به تفریح برویم و هوای خوبی بخوریم به امامزاده داوود می‌رفیتیم، در واقع یکی از جاهای دیدنی و خوش آب و هوای تهران است. شهادت آن شخصیت برجسته داستان مفصلی دارد. امامزاده‌ها هر وقت تحت فشار بودند می‌آمدند و به سمت طبرستان می‌رفتند، حکومت‌های علویان جنگ می‌کردند و شهید می‌شدند یا به مرگ طبیعی از دنیا می‌رفتند که در کوه و دشت از آثار این امامزاده‌ها زیاد است. البته با برادر عزیزم آقای دکتر خاموشی رئیس سازمان اوقاف در این خصوص بحث کردم. انشالله یک برنامه جدی در خصوص امامزاده‌ها داریم زیرا این اماکن جزو ظرفیت‌های گردشگری‌مان بوده، گردشگری یک بعد آن زیارت است که همه ابعاد دیگر در کنار آن شکل گرفته است.»

ضرغامی تصریح کرد: «گردشگری زیارتی‌مان مهم است در حقیقت یکی از مزیت‌های نسبی‌مان گردشگری زیارتی است. یعنی این مملکت اگر دست چینی‌ها و روس‌ها بود، آن‌ها اگر می‌خواستند در خصوص گردشگری تصمیم بگیرند همین موضوع را اولویت اصلی قرار می‌دادند زیرا گردشگری بر این اساس است، هم گردشگری داخلی و هم خارجی.»

مهندس ضرغامی بیان کرد: «طرح‌هایی را برای تمام ایرانیان خارج از کشور که دلشان برای ایران می‌تپد خواهیم داشت و باید در این خصوص کارهای زیادی انجام شود. آن‌ها برای حفظ تاریخ و فرهنگ کشورمان بانی هستند و می‌خواهند کمک کنند اما مسیرها را نمی‌دانند، انشالله با کمک شما انجام این کارها را محقق می‌کنیم.»

او ادامه داد: « تشکیلات خود وزارتخانه مهم، خوب و پرقدرت است. کارشناسان، نخبگان و مدیران باسابقه دارد که کارشان را دارند، انجام می‌دهند. اما انچه من تشخیص دادم این است که این حوزه نخبگان، کارشناسان، بخش خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد وتشکل‌های مختلف و متنوع دارد که در برخی جاها با یکدیگر اختلاف دارند، ما باید تلاش کنیم این اختلافات کنار گذاشته شود تا کاملا در این بدنه ارزشمند وحدت ایجاد شود، همه با هم هستیم و بازی برد- برد برای همه فعالان این حوزه است.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: «نتیجه‌ای که گرفتم این است. شما امامزاده‌ها و مکان‌های زیارتی ما را ببینید، در همه جای کشور هر جا مضجع شریف امامزاده هست در آن‌جا خدمات و سرویس‌دهی‌ها خوب شکل گرفته است زیرا بازار، خدمات، شوق زندگی در کنار نگاه دینی و زیارتی بوده است.»

ضرغامی تصریح کرد: «در حال انجام فعالیت‌ها هستیم که انشالله اگر واکسن‌ها زده شد و زمینه ایمنی مردم بیشتر فراهم شد، گردشگری را شدت ببخشیم و پرگاز به سمت جلو پیش برویم تا بتوانیم از این وضعیت، گردشگری را نجات دهیم. اقدامات لازم در حال انجام است. من حتی نگران این هستم به فضل الهی وقتی کرونا ریشه‌کن بشود در کشور سونامی عظیم گردشگری ایجاد شود. اصل ان خیلی لذت‌بخش است و آرزوی ماست که این ویروس هر چه سریعتر برود و مردم بتوانند به دنبال تفریح و سفر بروند.»

او ادامه داد: «من به عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از مردم تقاضا می‌کنم سفر نروند، توصیه می کنم مردم در خانه بمانند. باید زود این ویروس را مدیریت و کنترل کنیم تا این بیماری جمع شود. آرزو می‌کنم به سرعت این موضوع رفع بشود و سونامی ایجاد شود. ما باید آمادگی داشته باشیم زیرا شرایط تغییر می‌کند. سرمایه‌هایی که شما گذاشتید، هدر نمی‌رود و با سرعت جایگزین می‌شود.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: «در مجلس شورای اسلامی چون جلسات کمیسیون و برخی از جلسات تخصصی فراکسیون زیاد بود، من فقط با سه استان توانستم با مجمع استانی‌شان جلسه داشته باشم که یکی از آن‌ها فارس بود. در آن جلسه از نظرات آقایان قادری و نجابت استفاده کردم، آن‌ها صحبت‌های خوبی کردند و وظیفه‌ خود را نسبت به گردشگری به خوبی انجام دادند و هم وظیفه نمایندگی‌شان که برای استان دارند به خوبی اجرا کردند.»

ضرغامی تاکید کرد: «من در مجلس هم اشاره کردم، همه شما خط مقدم هستید و جزو جریان‌های خط مقدم هستید برای بسیاری از ماموریت‌هایی که مردم دوست دارند به خوبی انجام شود. من خیلی کلمه نظام، حکومت و دولت را نمی‌خواهم ذکر کنم زیرا آن‌ها هم در جای خود اهمیت دارد.»

او افزود: «یک بخش گردشگری ما خارجی است، اولین صحبت را با وزیر امورخارجه کردم که او در نطق خود در مجلس به موضوع گردشگری و صحبت‌های با من در این خصوص اشاره کرد. در این خصوص برنامه‌هایی داریم.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «سازمان فرهنگ و ارتباطات و بسیاری از نهادهای دینی داریم که می‌توانند در بخش گردشگری کمک کنند. رایزن‌های فرهنگی ما باید خیلی بر روی این موضوع کار کنند. یکی از ماموریت‌های آن‌ها باید رونق توریسم باشد و کار آژانس‌ها را راه بیندازد وآژانس‌های گردشگری هم باید در همه جای دنیا دفتر بزنند.»

او افزود: «تصور من این هست که هرچیزی که دیدنی است موضوع گردشگری ماست و من این دایره را وسیع دیدم. انشالله با کمک شما این مفاهیم را راه می‌اندازیم و ظرفیت تمام دستگاه‌ها را پای کار می‌آوریم و باید بزنیم زیر میز موانع تا این حوزه را بالا بکشیم. ظرفیت آن را داریم و من بر روی مشورت و کمک شما حساب باز کردم. انشاءلله با کمک شما تحول اساسی که شان این حوزه و ملت ایران باشد بتوانیم محقق کنیم.»

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید