عرصه و حریم «یکه تپه» قهاوند تعیین شد

0 انتشار:

«یکه تپه» قهاوند و پشته‌های طبیعی اطراف آن که در یک دهه گذشته مورد تعرض کشاورزان، سودجویان و قاچاقچیان اشیاء عتیقه قرار گرفته و  تسطیح شده است، تعیین عرصه و حریم شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عارف بیگلری سرپرست هیأت باستان شناسی یکه تپه با اعلام این خبر گفت: «یکه تپه» در شهرستان همدان، بخش شراء دهستان جیجون دشت واقع شده و با شماره۲۵۱۳۴ در ۱۸ اسفندماه سال ۸۷ به ثبت ملی رسیده است.

او افزود: در خلال پروژه گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و حریم یکه تپه قهاوند، در فاصله حدودی ۷۰ متری، تپه ماهورهای کوچکی شناسایی شد.

وی گفت: در سطح این تپه ماهورها پراکندگی سفال به وفور به چشم می خورد که هم دوره با سفال‌های سطح تپه هستند.

این باستان‌شناس با اشاره به اینکه علاوه بر سفال، تکه‌هایی از بدنه ظروف شیشه‌ای نیز در سطح محوطه شمال شرقی تپه یافت شد تصریح کرد: در سطح تپه ماهور ضلع شرقی تکه‌هایی از استخوان انسانی و تکه‌هایی از خمره و سفال‌های دوره اشکانی (سفال‌های کلینکی) یافت شد که نشان می‌دهد احتمالاً این محوطه گورستانی مربوط به دوره اشکانی است.

به گفته بیگلری، سفال‌های یافت شده از سطح و تپه ماهورهای اطراف تپه، معرف دوره‌ای تاریخی سفال‌های کلینکی شاخص دوره‌ اشکانی، دوره میانی و اواخر دوره اشکانی و سفال‌های دوره اسلامی  T شکل و لعابدار دوره ایلخانی هستند.

وی درباره آسیب‌های وارد شده به یکه تپه گفت: یکه تپه و پشته‌های طبیعی اطراف آن در یک دهه گذشته توسط سودجویان و  قاچاقچیان اشیاء عتیقه مورد تعرض قرار گرفته است.

او تصریح کرد: این افراد قسمت‌هایی از محوطه شمالی را توسط بیل میکانیکی حفاری کرده و باعث تخریب لایه‌های فرهنگی شده‌اند به نحوی که در سطح تپه، گودال‌های حفاری قاچاق به وفور دیده می‌شود که بعضاً عمق آن‌ها به ۲ تا ۳ متر می‌رسد.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی یکه تپه افزود: هر سال نیز کشاورزان قسمت‌هایی از دامنه تپه را شخم زده و تسطیح می‌کنند و به محدوده زمین‌های کشاورزی می‌افزایند.

او گفت: این شرایط سبب شد که اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان، برای جلوگیری از ادامه روند تخریب‌ها و ساماندهی وضعیت، تعیین عرصه و حریم تپه را در اولویت قرار دهد و بلافاصله پس ازصدور مجوز توسط ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و حریم یکه تپه آغاز شد.

بیگلری افزود: به منظور انجام عملیات تعیین عرصه و حریم یکه تپه تعداد ۱۲ گمانه در ابعاد ۱*۱ متر در تمامی جهات  تپه ایجاد شد که گمانه‌ها در فاصله تقریبی ۱۵ متر از عرصه ظاهری تپه ایجاد شده‌اند.

او گفت: تمامی گمانه‌ها در رینگ اول پس از کاوش لایه سطحی که در اثر شخم زدن کاملاً آشفته هستند در لایه دوم به خاک بکر رسیده و کاوش در گمانه‌ها به اتمام رسید.

وی گفت: باتوجه به نتایج حاصل شده از کاوش گمانه‌ها، عرصه یکه تپه محدود به همان عرصه ظاهری حال حاضر تپه و محدوده ایجاد گمانه‌ها، به عنوان خط حریم درجه یک تپه در نظر گرفته شد.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید