چهارشنبه, ۲۹ فروردین, ۱۴۰۳

گردشگران ورودی در کرمان ویزای فرودگاهی می‌گیرند

0 انتشار:

صدای میراث: استان کرمان یکی از استان‌هایی است که دو دهه قبل در بسته های گردشگری ایران قرار داشت و سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوان بود. اما پس از زلزله بم در دهه ۸۰ کرمان به تدریج از بسته سفرهای داخلی و خارجی حذف و برغم برخورداری از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوا تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری از دست رفته شد.

مسئولان این استان اما در ده‌های گذشته در چند مرحله تلاش کردند تا کرمان را بار دیگر به صدر مقاصد گردشگری کشور بکشانند. اما تلاش‌های آن ها هربار با شکست مواجه شد. حالا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرده است که گردشگران ورودی به فرودگاه کرمان می‌توانند از دریافت ویزای فرودگاهی ورود به ایران برخوردار شوند.

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که به کرمان سفر کرده است با اعلام این خبر که بزودی دریافت ویزای فرودگاهی برای گردشگران ورودی از خارج کشور به استان کرمان ممکن می‌شود گفته است که این استان دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان است و باید از ظرفیت‌های گرشگری این استان استفاده کرد.

او از برنامه وزارت میراث فرهنگی برای تسهیل ورود گردشگران به استان کرمان خبر داده و گفته است که معاونت گردشگری برنامه ویژه برای رونق گردشگری در استان کرمان دارد.

در دولت‌های نهم و دهم اتاق بازرگانی کرمان اما تلاش زیادی برای بازگرداندن رونق به صنعت گردشگری این استان و مطرح کردن دوباره کرما به عنوان مقصد گردشگران داخلی و خارجی انجام داد. حتی یکی از سرمایه‌گذاران قطری که نسبت خویشاوندی با امیر قطر داشت تصمیم گرفت با ایجاد مزرعه پرورش پرندگان شکاری و شکارگاه اختصاصی در این استان گامی در جهت پیشبرد تلاش‌های اقتصادی کرمانی ها برای بازگرداندن رونق گردشگری به این استان برداشته شود.

این تلاش ها نیز با شکست مواجه شد و اتاق بازرگانی استان کرمان با وجود تلاش فراوان برای بازگرداندن کرمان به ۵ مقصد برتر گردشگری ایران چندان موفق نبود. حالا در دولت سیزدهم بار دیگر موضوغ بازگشت کرمان به مقصد سفر ایرانی‌ها و گردشگران ورودی به کشور با فراهم کردن صدور ویزای فرودگاهی آزموده می‌شود تا شاید نتیجه این تلاش‌ها بتواند استان کرمان را به مقصد پر بازدید گردشگران تبدیل کند.

در مورد کرمان و جاذبه‌های گردشگری آن بیشتر بخوانید

علی‌اصغر شالبافیان به اعلام وزارت میراث‌فرهنگی در نشست با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی صنعت گردشگری کرمان گفته است: از این پس گردشگران و اتباع خارجی که وارد استان کرمان می‌شوند می‌توانند در فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله رفسنجانی شهر کرمان روادید ورود به ایران دریافت کنند و این امر در بلندمدت موجب افزایش حضور گردشگران خواهد شد.

او گفت: این قبیل اقدامات در راستای تسهیل در خدمات‌رسانی و امکان جذب بیشتر گردشگران خارجی است.

معاون گردشگری با اشاره به این‌که استان کرمان به دلیل بهره‌مندی از جاذبه‌های متنوع و متعدد تاریخی و طبیعی، یکی از مقاصد اصلی گردشگری کشور است، ‌افزود: خوشبختانه در این خطه آثار ثبت جهانی زیادی وجود دارد و اخیرا گردشگری مقاومت نیز به این جذابیت‌ها افزوده شده است.

او با اشاره به جمعیت زیاد زائران مزار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درصدد تسهیل ورود مشتاقان و علاقه‌مندان از داخل و خارج از کشور به استان کرمان است و تدوین و اجرای طرحی با محوریت و با هدف شناساندن آثار مرتبط با شهید سلیمانی در راستای ترویج گردشگری مقاومت در دستور کار است.

شالبافیان با یادآوری این‌که معرفی بیشتر جاذبه‌های گردشگری، تسهیل ورود گردشگران و تکمیل زیرساخت‌ها از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه در استان کرمان است، گفت: کمک به تکمیل پروژه‌های صنعت گردشگری یکی از اقدامات مهم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ماه‌های اخیر بوده و از محل تبصره ۱۸ منابعی برای فعال‌سازی، تکمیل و بازسازی پروژه‌های این صنعت اختصاص داده شده است که استان کرمان در این زمینه به شکل ویژه دیده شده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید