۴۰ درصد از مسجد تاریخی در آتش سوخته ساری مرمت شد

0 انتشار:

صدای میراث: ۲۲ تیرماه امسال بود که مسجد جامع ساری که از آن به عنوان کهن‌ترین مسجد طبرستان نام می‌برند، به دلیل اتصال سیم برق در آتش سوخت و خاکستر شد. اما این مسجد تاریخی که سال ۷۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، به دلیل برخورداری از ارزش‌های معماری به حال خود رها نشد.

درست چند روز بعد از آتش‌سوزی، ستاد بازسازی مسجد جامع ساری با ریاست استاندار مازندران و اعضای آن، متشکل از نماینده امام جمعه ساری، نماینده اداره اوقاف و امور خیریه، هیات امنای مسجد جامع ساری، کسبه و نماینده سازمان میراث‌فرهنگی تشکیل شد.

براساس تصمیمی که این ستاد در نخستین جلسه خود گرفت، قرار شد کار بازسازی و مرمت مسجد تاریخی ساری پس از ارایه طرح فنی از سوی سازمان میراث‌فرهنگی و بازدید گروه‌های کارشناسی ملی و استانی از این مسجد آغاز شود.

حال پس از گذشت ۷ ماه از حریقی که به جان یکی از زیباترین و کهن‌ترین مساجد ایران افتاد، «مهدی ایزدی» معاون میراث‌فرهنگی استان مازندران به صدای میراث می‌گوید: حدود ۴۰ درصد از مرمت مسجد جامع ساری به اتمام رسیده است.

او گفت: بلافاصله پس از آتش‌سوزی مسجد جامع ساری، فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی آغاز شد. به طوری که در مرحله اول آواربرداری مسجد و مدرسه به طور کامل انجام شد و پس از آن استحکام‌بخشی هسته مرکزی و شبستان جنوبی آغاز شد.

ایزدی تاکید کرد: طاق و تویزه مسجد که به دلیل حریق فروریخته بود، مرمت و بازسازی شد و ضلع کوچکی از دو گلدسته و مناره‌ای که تخریب شده بودند نیز براساس طرح‌های مستند و موجود بودن مناره، بازسازی شدند.

به گفته معاون میراث‌فرهنگی استان مازندران، برای مرمت کامل مسجد، اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان با مشارکت شهرداری، مسکن و شهرسازی، هیات امناء مسجد و اوقاف، ستاد بحران و حوادث استان مازندران با نظارت سازمان میراث‌فرهنگی در نظر گرفته شد که هم‌اکنون دوخت و دوز دیوارها و کلاف چوبی دیوارها درحال انجام است.

مهدی ایزدی افزود: درحال حاضر بخشی از الحاقات مسجد که در دوره پهلوی دوم با آهن کار شده بود جمع‌آوری شده است و ضلع شرقی مسجد نیز با آجرهای سنتی و بندکشی‌هایی که نقش آجری دارند نوسازی شدند.

ایزدی همچنین درپاسخ به این پرسش که چه زمانی مرمت کامل مسجد جامع ساری به پایان می‌رسد؟ اعلام کرد: درصورت دریافت به موقع اعتبارات، پیش‌بینی می‌شود تا اواخر تابستان سال ۹۸ مسجد جامع مرمت شده ساری افتتاح شود.

مسجد جامع ساری یکی از کهن‌ترین مساجد ایران است که در قرون اولیه اسلامی در مازندران و در شهر ساری برپا شد. مسجد جامع ساری نخستین مسجدی است که در قرون اولیه اسلامی در طبرستان (مازندران) احداث شد و در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید