گمانه‌زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک ادامه دارد/کشف گذار از دوره نوسنگی به مس سنگی در تپه ۵ هکتاری

0 انتشار:

صدای میراث: گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گزنک زرندیه در قالب دومین فصل از پروژه باستان شناسی در این محوطه باستانی در حال انجام است .

مجتبی باقرشاهی سرپرست کاوش های باستان‌شناسی صدرآباد با اعلام این خبر به پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت : پروژه بررسی و شناسایی محوطه های باستانی روستای صدرآباد زرندیه از توابع استان مرکزی سال گذشته منجر به شناسایی ۲۱ محوطه باستانی از جمله تپه بسیار مهم گزنک در این روستا شد.

او افزود: موقعیت روستای صدرآباد و تپه گزنک در ۷۵ کیلومتری تهران و ۸۵ کیلومتری شهرستان ساوه قرار دارد که یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های پیش از تاریخی مرکز فلات ایران است.

این باستان‌شناس افزود: در فصل دوم پروژه هیأتی به سرپرستی بنده جهت تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه گزنک با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری راهی این منطقه شد.

باقرشاهی با اشاره به اینکه در فصل گذشته که مشخص شد تپه گزنک از دوران نوسنگی تا دوره ساسانی( به جز دوره مس و سنگی ) استقراری و شواهد فرهنگی مبتنی بر این موضوع ارائه شد تصریح کرد: در این فصل گمانه‌هایی به ابعاد یک در یک در سه رینگ حفر و کاوش خواهند شد که مطمئنا به حفظ تپه از گزند تعدی محافظت خواهد کرد.

او وسعت محوطه را حدود ۵ هکتاراعلام کرد که پاسخگوی سوالات بسیاری در مرکز فلات ایران، به خصوص دوره نوسنگی و دوره گذار از نوسنگی به مس‌سنگی و البته موضوع سفال‌آلویی خواهد بود.

این باستان شناس در پایان گفت: تا کنون شواهدی از مس خام در گمانه ها مشخص شده و لایه های استقراری برجا و محکمی از همه دوره ها( بجز دوران مس سنگی ) در کاوش نمایانگر است.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید