مرزهای زمینی ایران و عراق بسته شد/زائرین اربعین به عراق سفر نکنند/بدعهدی عراقی‌ها منجر به توقف سفر به عراق شد/مسافران اربعین هر کجا هستند به خانه بازگردند

0 انتشار:

صدای میراث: تمامی مرزهای زمینی ایران با عراق به دلیل بدعهدی دولت عراق در میزبانی از زائرین اربعین و انجام نشدن تعهدات از سوی دولت عراق تا اطلاع ثانوی بسته شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اعلام این خبر گفته است که پایانه‌های مرزی چذابه، خسروی، مهران و شملچه به روی مسافران ایرانی عازم عتبات عالیات و زائرین اربعین از صبح امروز بسته شد.

براساس آنچه سیدمجید میراحمدی اعلام کرده است: به دلیل اتفاقات نگران کننده‌ای که در مرزهای شلمچه و مهران به وقوع پیوست و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد، جلسه فوق‌العاده ستاد مرکزی اربعین با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فرماندهی انتظامی، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان مرتبط، در مرز مهران برگزار شد و وضعیت مرزها بررسی و وقایع تجزیه و تحلیل شدند.

وی که در یک گفت‌وگوی تصویری با شبکه خبر سخن می‌گفت افزود: در این جلسه سفری که در عراق داشتیم و مذاکراتی که در آنجا صورت گرفت و تقاضاهای مقامات عراقی مبنی بر کاهش تعداد زوار ایرانی و مشکلات عراق، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که استمرار وضعیت فعلی، قطعاً مخاطرات جدی برای امنیت سلامت زائران در پی دارد.

میراحمدی گفت: همه اعضای شرکت کننده در جلسه روی این موضوع اتفاق نظر داشتند و بسیار نگران بودند؛ اساس نگرانی هم نبود آمادگی و زمینه‌ها و بسترهای لازم در طرف عراقی در سرعت عمل پذیرش زائران، سرعت عمل در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، کثرت جمعیت و هوای گرم است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه این‌ها دست به دست هم داد که خلاف میل خودمان و جمع حاضر در جلسه به این نتیجه برسیم که چون امنیت و سلامت عموم زائران عزیز برای ما خط قرمز است، بنابراین نتیجه این جلسه بعد از ۵ ساعت مشورت این شد که همه مرزهای منتهی به معابر خروجی زائران ما به عراق تا اطلاع ثانوی مسدود شود.

میراحمدی تاکید کرد: به جهت این که امنیت و سلامت زائران ما با خطر جدی مواجه است این تصمیم سخت گرفته شد.

وی افزود: بعد از این که پایانه‌های مرزی ما تخلیه شد، اوضاع داخلی عراق و چگونگی انجام تفاهماتی را که با مقامات عراقی برای ایجاد سهولت و بسترهای لازم داشتیم و سایر شرایط را بررسی و تصمیم‌گیری خواهیم کرد که چگونه مرزها باز شود و در آینده در مورد آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

میراحمدی گفت: برای اینکه زائران از برنامه سفرشان مطلع باشند به همه پایانه‌های مسافربری ابلاغ شد که همه برنامه‌های سفر اتوبوس‌ها به سمت مرزهای عراق لغو شوند و به اطلاع همه مسافران هم برسد و وجه بلیت خریداری شده به آن‌ها مسترد شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: عزیزانی هم که در مسیر هستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند؛ صرفاً کسانی که در پایانه‌های مرزی هستند، تلاش می‌شود در ساعات آینده با مدیریت و کنترل اطمینان بخشی یا توجیه شوند که برگردند یا این که با شرایط اطمینان بخشی از مرز عبور داده شوند.

وی افزود: این تصمیم قطعاً برای حفظ سلامت و امنیت زائران لازم بود و باید این تصمیم گرفته می‌شد.

میراحمدی افزود: تصمیم گرفته شد که صدور گذرنامه‌های ویژه اربعین متوقف شود و برای کسانی که درخواست گذرنامه دارند، گذرنامه‌ صادر و از طریق پست برای آن‌ها ارسال شود.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید