۳حجره از کاروانسرای صفوی ملاحسین قم در آتش سوخت/بودجه مرمت به جان سوخته بازار کهنه قم می‌رسد؟

2 انتشار:

مریم جلیلوند/

صدای میراث: بافت تاریخی قم یکی از بافت‌های ارزشمند کشور است که بازار کهنه این بافت که عمر آن به دوره صفویه می‌رسد، بخش زیادی از آنرا تشکیل داده است. همین دو روز پیش بود که به دلایل نامعلوم، آتش به جان کاروانسرای ملاحسین در جوار بازار کهنه قم افتاد و سه حجره از این کاروانسرای صفوی را خاکستر کرد. آتش‌نشانی البته هنوز گزارش دلیل آتش‌سوزی این کاروانسرا را اعلام نکرده است. اداره میراث‌فرهنگی استان قم اما خبر داد که حدود ۳۰ درصد از بنای کاروانسرای ملاحسین قم در آتش سوخت و مرمت این بنا نیازمند ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار است.

به گزارش صدای میراث، روز دوشنبه که آتش به جان کاروانسرای صفوی ملاحسین که در مالکیت شهرداری و بخش خصوصی است افتاد، بسیاری از غرفه‌ها و حجره‌های این کاروانسرا به انبار چوب‌های ذغال شده تبدیل شد. کاروانسرای ملاحسین قم مرکزی برای تهیه ذغال و درودگری بود که به همین دلیل نیز شدت آتش‌سوزی در این کاروانسرای صفوی افزایش یافت.

«شاهین ایل بیگی» معاون میراث فرهنگی استان قم در گفت‌وگو با صدای میراث، درخصوص آتش‌سوزی بازار کهنه قم گفت: مجموعه بازار کهنه قم دارای ۲۰۰ باب مغازه است و فضاهای پیرامونی آن را کاروانسرای ملاحسین و کارگاه‌های ذغال و درودگری‌ها تشکیل داده است.

او گفت: خوشبختانه آتش‌سوزی در کاروانسرای ملاحسین قم به مجموعه بازار کهنه سرایت نکرد و البته سه حجره از کاروانسرا در آتش‌سوزی دچار آسیب شدند و براساس ارزیابی کارشناسان میراث‌فرهنگی حدود ۳۰ درصد از کاروانسرای صفوی ملاحسین در آتش سوخت.

ایل بیگی همچنین با اشاره به پیگیری اداره میراث فرهنگی قم برای نشخص شدن علت آتش‌سوزی گفت: با اینکه اداره میراث فرهنگی قم طی مکاتبه‌ای از آتش‌نشانی درخواست کرد گزارشی از علت آتش‌سوزی در اختیار این اداره کل قرار داده شود، هنوز علت دقیق آتش‌سوزی مشخص نشده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان قم اما با اعلام این که مجموعه بازار کهنه قم تجهیزات و تاسیسات الکتریکی مناسب ندارد گفت: در این مجموعه تاریخی بیش از دویست باب مغازه وجود دارد و کاروانسرای همجوار این بازار که تبدیل به انبار چوب و ذغال شده بود نه تنها از تجهیزات اطفاء حریق استاندارد برخوردار نیست که حتی تاسیسات مناسب الکتریکی نیز ندارد.

ایل بیگی اما در پاسخ به اینکه چرا اداره میراث فرهنگی در این سال‌ها اقدام به مرمت و بهسازی این مجموعه تاریخی نکرده است گفت: مجموعه بازار کهنه و کاروانسرای صفوی ملاحسین متعلق به بخش خصوصی و شهرداری است. در آتش‌سوزی اخیر نیز برخی احتمالات پس از اتصال ایجاد شده در تاسیسات الکتریکی به دلیل خصومت‌‌ها و اختلاف‌ات میان مالکین خصوصی  این بنا مطرح شده است.

او افزود: با وجود آنکه این مجموعه مالک خصوصی دارد اما اداره میراث فرهنگی قم پیشتر درخواست اعتبار برای مرمت بازار کهنه و مجموعه کاروانسرای ملاحسین را ارایه کرد که به دلیل نبود اعتبار مرمت‌ها اجرایی نشد.

ایل بیگی به سفر علی‌اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی به استان قم اشاره کرد و گفت: آقای مونسان قول تخصیص اعتبار و مرمت مجموعه بافت تاریخی قم را در سال ۹۸ داده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان قم همچنین درخصوص مرمت‌هایی که تاکنون در بازار کهنه قم صورت گرفت گفت: مجموعه بازار کهنه قم تاکنون چند دوره مرمت شده است اما این مرمت ها اساسی نبوده و در حد مرمت پشت‌بام‌ها است. اما اکنون مرمت اساسی پشت‌بام‌ها آغاز شده و کفسازی و بدنه‌سازی این بازار نیز در دستور کار قرار گرفته است.

او تاکید کرد: قرار است مرمت ها با مشارکت مردم، شهرداری و ستاد بازآفرینی شهری استان قم انجام شود و در تقسیم‌کار انجام شده قرار است مرمت کف و بدنه مجموعه بازار کهنه توسط شهرداری قم به همراه سازمان مسکن و با اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری استان قم انجام شود.

ایل‌بگی گفت: اداره میراث فرهنگی استان قم نیز مرمت پشت بام‌ها را به عهده گرفته است و قرار است مرمت داخل حجره‌ها نیز با مشارکت بخش خصوصی و نظارت اداره میراث فرهنگی استان قم انجام شود.

print

Discussion۲ دیدگاه

 1. کارشناس سازمان میراث فرهنگی

  فعالیت سایت صدای میراث بسیار حرفه ای و به دور از اخبار هیجانی و شتابزده است. بنده به عنوان یکی از کارشناسان میراث فرهنگی از ابتدای تاسیس سایت مطالب آن را دنبال می کنم. از تیم صدای میراث نهایت تشکر و قدردانی را دارم. همچنین از اینکه در نقدهای خود رعایت ادب و احترام را دارید و بدون آنکه خود را داعیه دار بدانید در نهایت رعایت اصول اخلاقی فعالیت حرفه ای دارید.
  سپاسگزار

 2. admin

  درود بر شما کارشناس محترم سازمان میراث‌فرهنگی
  از لطف و توجه شما به فعالیت سایت صدای میراث بسیار سپاسگزاریم. تیم خبری صدای میراث بسیار خرسند است که توانست در مدت فعالیت خود نظر مساعد شما مخاطب عزیز و گرامی را جلب کند. از شما کارشناس محترم نیز دعوت می‌شود در صورت علاقمندی و امکان، به همکاری با سایت صدای میراث در حوزه فعالیت خود بپردازید تا در مسیر آگاهی بخشی درخصوص داشته‌های تاریخی این سرزمین و بیان ارزش‌های میراث فرهنگی کشور و همچنین انتقادات سازنده، مسیر پیشرفت کشور در حوزه های مرتبط با میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هموار شود.

  سپاس از توجه و ابراز لطف شما
  صدای میراث

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید