دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بانک اطلاعات هنرمندان صنایع‌دستی راه‌اندازی شد/۲۷۰ هنرمند ثبت شدند  

0 انتشار:

صدای میراث: بانک اطلاعات هنرمندان با هدف اعتلای سطح دانش و ارتقاء سطح مهارت های تخصصی در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای‌ سنتی توسط گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، راه‌اندازی و تاکنون اطلاعات مربوط به ۲۷۰ هنرمند از استان‌های تهران، مازندران و اصفهان در این بانک ثبت شده است.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف‌زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: این بانک به شناسایی، ثبت و ضبط آثار و شرح احوال هنرمندان به منظور اشاعه فنون تجربی و سنتی آنان بصورت علمی پرداخته است.

وی ضرورت راه‌اندازی این بانک اطلاعاتی را کمبود منابع مکتوب و همچنین عدم جمع‌آوری مدون اطلاعات تصویری و شفاهی در بسیاری از رشته‌های هنرهای سنتی دانست که با راه‌اندازی بانک اطلاعاتی می‌توان تا حدودی این کمبودها را مرتفع ساخت.

شریف‌زاده با مهم دانستن پژوهش‌ و‌ شناسایی دانش تجربی ‌و‌ غیرمکتوب که در قالب روش ‌استاد- شاگردی و به عنوان گنجینه‌ای از نیاکان گذشته به ارث رسیده است، بر اهمیت مسئولیت خطیر مسئولین هنری و فرهنگی برای انتقال این میراث گرانقدر به نسل آینده تاکید کرد.

او افزود: با عنایت به این مهم جمع‌آوری و حفظ و ثبت هنرهای فراموش شده‌ای که اغلب توسط هنرمندان گمنام خلق شده می‌توان به حیات، صیانت و هویت ملی و ایرانی هنرهای متعالی و انتقال آن کمک شایان کرد.

شریف‌زاده درخصوص روند و چگونگی جمع‌آوری و ثبت سیستمی اطلاعات هنرمندان گفت: به دلیل پراکندگی اطلاعات، در گام نخست اقدام به طراحی و تدوین دستورالعمل و فرم مشخصات هنرمندان در کل کشور شد و با ارسال آن به ادارات کل استان ها و همکاری کارشناسان، اطلاعات مقدماتی مربوط به هنرمندان و ۵ رشته اصلی هنرهای سنتی شامل (معماری سنتی و تزئینات وابسته، کتاب‌آرایی و نگارگری، کتابت و خوشنویسی، موسیقی مقامی و نواحی، نمایش‌های سنتی و آیینی و هنرهای صناعی (نساجی سنتی)، صنایع و آرایه‌های فلزی، صنایع وآرایه‌های چوبی و… جمع‌آوری شد.

او افزود: تعداد کثیری از هنرمندان سال های متمادی بصورت تخصصی در رشته‌های فاخر و ماندگار همچون نگارگری، سفال و… مشغول به فعالیت و خلق آثار بی‌بدیل هنری هستند و بانک اطلاعات گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه  که از ابتدای سال ۱۳۹۶ آغاز به فعالیت کرد توانست ۴۱۰ هنرمند برجسته را در سراسر کشور شناسایی کند که در این قالب اطلاعات مربوط به  ۱۶۵ هنرمند از استان تهران، ۸۴ هنرمند از استان اصفهان و  ۲۱ هنرمند از استان مازندران در این بانک ثبت شد.

او افزود: مصمم هستیم تا پایان سال ۱۳۹۸ نسبت به شناسایی و ثبت اطلاعات ۵۰ هنرمند دیگر در حوزه هنرهای سنتی و افزودن نام آن‌ها در این بانک اطلاعاتی اقدام کنیم.

 

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید