اهدای ۷ میلیارد تومان به تشکل‌های گردشگری و مدیران کل استانی با دستور وزیر میراث‌فرهنگی/آیا تشکل‌های گردشگری حق‌السکوت گرفته‌اند؟/حرمت‌الله رفیعی: حق‌السکوت نگرفتیم؛ هدف احیای گردشگری ایران است/رسانه‌ها بر هزینه‌ کردن این بودجه نظارت کنند

0 انتشار:

صدای میراث: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با دستور مستقیم علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری مبلغ ۷ میلیارد تومان به دو تشکل سراسری گردشگری کشور و مدیران کل استانی اهداء کرد تا تشکل‌های استانی نیز براساس تصمیم مدیران کل استانی از این مبلغ برای رونق گردشگری و تلاش برای جذب گردشگران داخلی و خارجی استفاده کنند.

این نخستین‌بار در تاریخ فعالیت وزارت میراث‌فرهنگی و پیش از آن سازمان میراث‌فرهنگی است که چنین بودجه‌ای در اختیار بخش خصوصی با هدف رونق گردشگری و تلاش در بازارهای هدف گردشگری برای جذب گردشگران خارجی به ایران قرار گرفته است. با این حال برخی ناظران معتقدند که این مبالغ به عنوان حق السکوت در اختیار تشکل‌های گردشگری کشور که منتقد سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هستند قرار گرفته است تا از گفت‌وگوهای انتقادی با رسانه‌ها و زیر سوال بردن سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه گردشگری خودداری شود. در مقابل گروهی نیز معتقدند که بودجه ۷ میلیارد تومانی باید به تشکل‌های گردشگری تخصیص می‌یافت تا آن‌ها بتوانند در مسیر جذب گردشگر به ایران و برپایی نشست‌های دوجانبه برای مذاکرات گردشگری موفق تر عمل کنند. بزعم آن‌ها هزینه کردن این مبلغ در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نه تنها بهره‌وری نداشت که حتی منجر به حیف و میل این بودجه می‌شد و کاری هم از پیش نمی رفت.

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران که رییس آن تندترین انتقادها را به شیوه سیاستگذاری دولتی در بخش گردشگری کشور داشته یکی از تشکل‌هایی است که مبلغ ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از این بودجه را از وزارت میراث‌فرهنگی دریافت کرده است.

جامعه تورگردانان ایران نیز که باز هم انتقادهایی از شیوه سیاستگزاری وزارت میراث‌فرهنگی در بخش گردشگری کشور داشت نیز ۱ میلیارد تومان از این بودجه را دریافت کرده و حدود ۴ میلیارد تومان دیگر در اختیار مدیران کل استانی قرار گرفته است تا به صلاحدید خود بین تشکل‌های گردشگری استان‌ها تقسیم کنند.

حرمت‌الله رفیعی رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اما در گفت‌وگو با صدای میراث نسبت به مطرح شدن این موضوع که تشکل‌های گردشگری از وزارت میراث فرهنگی حق السکوت گرفته‌اند واکنش نشان داده و جزئیات تخصیص اعتبار ۷ میلیارد تومانی به تشکل‌های گردشگری و مدیران کل استانی وزارت میراث‌فرهنگی را تشریح کرد.

ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران اما هیچ پاسخی به تماس‌های صدای میراث نداد تا مشخص شود بودجه‌ای که در اختیار او قرار گرفته است قرار است چگونه هزینه و صرف چه برنامه‌های شود.

حرمت‌الله رفیعی رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اما در واکنش به حق السکوت خواندن مبلغ اهداء شده از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دتی به این انجمن به صدای میراث گفت که طرح این موضوع یک شیطنت است و مشخص نیست مطرح کنندگان این اتهام به دنبال چه هستند؟

او گفت: موضوع تخصیص این بودجه به تشکل‌های گردشگری سال ۹۸ مطرح شد و دو ماه پیش نیز این مبلغ به تشکل‌های گردشگری تحویل شد تا صرف برگزاری هفته‌های فرهنگی و نشست‌های دوجانبه برای جذب گردشگر به کشور شود.

به گفته او، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران تنها تشکلی است که ثبت قانونی بوده و به لحاظ قانونی نیز باید این بودجه در اختیار این تشکل قرار می‌گرفت.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اعلام کرد: در بهمن ماه سال ۹۸ که تصمیم بر تخصیص این اعتبار گرفته شد، جامعه تورگردانان ایران و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشورهای بازار هدف ایران را تقسیم بندی کردند و از ۱۲ بازار هدف گردشگری ایران قرار شد جامعه تورگردانان ایران بازاریابی و جذب گردشگر در ۴ کشور هدف را در اروپا و چین برعهده بگیرد و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز فعالیت جذب گردشگر در ۸ کشور بازار هدف را از جمله در عراق، روسیه، ترکیه، آذربایجان و… را عهده‌دار شد. مبلغ ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نیز در اختیار انجمن ایران قرار گرفت که سهم هر کشور ۲۰۰ میلیون تومان است. حدود ۱ میلیارد تومان هم به جامعه تورگردانان ایران پرداخت شد و نزدیک به ۴ میلیارد تومان دیگر هم به مدیران کل استانی داده شد.

حرمت‌الله رفیعی با اعلام این که این مبلغ براساس یک تفاهمنامه در سه نسخه به تشکل‌های گردشگری داده شده است گفت: باید جزئیات این تفاهمنامه در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار می‌گرفت تا همه بدانند جزئیات آن چیست و چرا این مبلغ به تشکل‌ها تخصیص یافته و باید صرف چه برنامه‌هایی شود.

او در پاسخ به این اتهام که تشکل‌های گردشگری از وزارت میراث فرهنگی حق‌السکوت گرفته‌اند تا از انتقاد دست بردارند گفت: دوستان ببینند در ادوار گذشته چه بودجه‌هایی در وزارت میراث‌فرهنگی با موضوع رونق گردشگری حیف و میل شده است و بعد به ما بگویند که حق السکوت گرفته‌ایم. این بودجه مبلغ بسیار اندکی است که برای رونق گردشگری کشور و مذاکرات دو جانبه برای تفاهمنامه‌های گردشگری با کشورهای هدف گردشگری ایران به تشکل‌ها تخصیص یافته و بخش خصوصی باید چندین برابر این مبلغ را هم برای به نتیجه رساندن مذاکرات دو جانبه و برپایی رویدادها هزینه کند. مثلا شرکت هایی که باید در روسیه کار کنند خودشان هم باید مبلغی برای مذاکرات دوجانبه هزینه کنند و بنده از افرادی که اتهام حق‌السکوت گرفتن تشکل‌های گردشگری از وزارت میراث‌فرهنگی را مطرح کرده‌اند می‌پرسم که واقعا فکر می‌کنند ۲۰۰ میلیون تومان برای فعالیت در بازارهای هدف گردشگری ایران واقعا مبلغ زیادی است که چنین حرف‌هایی را می‌زنند؟

به گفته او، علاوه بر مبلغ دریافت شده از وزارت میراث فرهنگی، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران باید ۴ میلیارد تومان دیگر هم هزینه کند تا تبلیغات برای جذب گردشگر از بازارهای هدف گردشگری ایران به درستی پیش برود و کار بزرگی که در پیش است با موفقیت به نتیجه برسد و واقعا از این تلاش‌ها نتیجه گرفته شود نه این که همین بودجه هم حیف و میل شود.

او گفت: این پول‌ها پیشتر در بخش دولتی حیف‌ومیل می‌شد و انتظار بخش خصوصی آن است که کمک‌های دولتی برای احیای گردشگری ایران و رونق بخشی به این صنعت تداوم داشته باشد.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با تاکید بر این که مبلغ دریافتی از وزارت میراث فرهنگی در یک حساب بانکی قرار دارد و هیچ برداشتی از آن صورت نگرفته است و این انجمن نیز برای هرینه کردن ریالی از این مبلغ باید پاسخگو باشد. نه آن که رویدادها بدون حضور اصحاب رسانه و چراغ خاموش برگزار شود و بعد هم یک فاکتور صوری برای آن صادر و گفته شود این مبلغ هزینه شده است.

او تخصیص اعتبار به تشکل‌های گردشگری از سوی وزارت میراث فرهنگی را شروع خوبی برای احیای گردشگری ایران خواند و گفت: انجمن ایران متعهد به فعالیت در ۸ کشور بازار هدف گردشگری است و بهترین شیوه این است که تمام این پول در ایران هزینه شود و شرکت‌های خدمات گردشگری از بازارهای هدف به ایران دعوت شوند و صفر و صد مسیر احیاء و رونق گردشگری در ایران انجام شود و این مبلغ نیز در همین کشور هزینه شود.

حرمت‌الله رفیعی به منتقدان دریافت بودجه از وزارت میراث فرهنگی نیز اعلام کرد: الان وقت جواب دادن نیست و زمانی که این پول در مسیر اصلی خود هزینه شد به انتقادها پاسخ می‌دهم. با این حال معتقدم اتفاق بسیار خوبی در وزارت میراث فرهنگی آغاز شد که امیدواریم استمرار داشته باشد و بخش خصوصی نیز کمک کند که رونق گردشگری ایران به بهترین نحو ممکن انجام شود.

او گفت: بخش دولتی نیز می‌تواند با نظارت بر فعالیت‌های صورت گرفته با توجه به پرداخت‌هایی که به تشکل‌های گردشگری کشور داشته است، در صورت رسیدن به اهداف اصلی بودجه بیشتری در اختیار تشکل‌های بخش خصوصی بگذارد و اگر تشکل‌ها در رسیدن به این اهداف موفق نبودند می‌تواند شیب کمک‌های خود را منفی کند.

او از رسانه‌ها نیز خواست در موضوع تخصیص اعتبار به تشکل‌های گردشگری و شیوه هزینه کردن این مبالغ شفاف سازی کنند و نظارت کامل بر چنین اتفاقاتی داشته باشند.

print

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید